Echipa de lucru Porsche a stabilit un etalon serios pentru cursa de 24 de ore de la Le Mans. Cu două mașini Porsche 911 RSR în cursă, Porsche speră să pună bazele pentru încă o victorie la titlu în Franța. Până în prezent, în Campionatul Mondial de Anduranță FIA din acest sezon (WEC), echipa de fabrică Porsche a obținut două victorii de clasă din trei curse.

Legendarul Circuit des 24 Heures găzduiește cea de-a patra rundă pe 21/22 august. Porsche se bazează din nou pe câte o echipă de trei piloți în fiecare dintre mașinile sale de la Sarthe. Un total de douăsprezece 911 RSR vor aborda clasele GTE-Pro și GTE-Am la ediția cu numărul 89 a celei mai rapide curse de anduranță din lume. Evenimentul începe duminică, 15 august, cu așa-numita pre-testare pe combinația de circuit și drumuri publice lungă de 13,626 kilometri. Cu 19 victorii generale și 108 victorii de clasă, Porsche este, de departe, cel mai de succes producător la cursa de 24 de ore din Franța.

„Am concurat la Le Mans pentru prima dată anul trecut cu Porsche 911 RSR-19 și am avut de depus ceva eforturi împotriva concurenței acerbe din clasa GTE-Pro”, își amintește Pascal Zurlinden, Director Factory Motorsport. „Sunt sigur că vom fi mult mai competitivi anul acesta. Am adunat o cantitate imensă de date și experiență cu echipa noastră de lucru și cu echipele noastre de clienți, care au șansa anul acesta să lanseze cea mai recentă versiune de 911 din WEC. Aceste informații ne ajută să găsim configurația perfectă.
De asemenea, am performat puternic pe pista de mare viteză de la Monza. Succesul de acolo ne-a dat un impuls suplimentar pentru Le Mans.”

Cursa
Evenimentul de pe cei 13,626 kilometri ai Circuit des 24 Heures de la Le Mans este extrem de popular printre fanii de motorsport și este punctul culminant al calendarului Campionatului Mondial de Anduranță FIA. Faimosul circuit, aflat la sud de orașul de 150.000 de locuitori, constă, în principal, din drumuri publice. În mod normal, sute de camioane și mașini circulă pe legendara linie dreaptă Mulsanne în fiecare zi, în drumul lor de la Le Mans la Tours. Perdelele de copaci prezintă provocări speciale, mai ales pe ploaie. Spre deosebire de planul inițial, care prevedea o dată de la mijlocul lunii iunie pentru clasica întrecere pe distanțe lungi, cursa de 24 de ore din Le Mans cu numărul 89 se va desfășura în luna august a acestui an, din cauza pandemiei de coronavirus. Spre deosebire de anul trecut, până la 50.000 de fani pot urmări acțiunea în direct de pe circuit, pe 21/22 august. Este a doua oară când ultima generație de 515 CP a Porsche 911 RSR abordează cea mai mare cursă de anduranță din lume.

„Sunt convins că vom fi mult mai competitivi anul acesta”, spune Alexander Stehlig, șeful operațiunilor FIA WEC. „Între timp, am acumulat mult mai multă experiență cu mașina, iar succesele de la Spa și Monza au fost extrem de încurajatoare. Nu există un stimulent mai bun pentru noi decât o victorie pe circuitul de mare viteză din Italia. Ceea ce este important la cursa de 24 de ore este să menținem contactul cu liderul în orice moment, astfel încât să fim în măsură, la sfârșit, să luptăm pentru victorie. Aceasta înseamnă că trebuie să atacăm chiar de la început. Cred că aceasta este o rețetă promițătoare pentru succes. ”

Datorită duratei cursei de 24 de ore de la Le Mans, se acordă dublul punctelor obișnuite comparativ cu o cursă convențională de șase ore WEC. Ca atare, cursa s-a dovedit adesea decisivă în ceea ce privește clasamentul, atât pentru producători, cât și pentru piloți. Mai mult, punctul culminant al anului are, de asemenea, o modalitate specială de calificare: în clasa Pro, doar cele mai rapide șase mașini din sesiunea de calificare de o oră de miercuri, 18 august, au permisiunea de a participa la așa-numita Hyperpole care are loc în ziua următoare. Această sesiune determină apoi cele mai bune poziții pe grilă pentru cursă.

Piloții echipei Porsche GT
Piloții obișnuiți ai WEC Gianmaria Bruni din Italia și Richard Lietz din Austria își unesc forțele cu francezul Frédéric Makowiecki în cabina Porsche 911 RSR nr. 91. Francezul, care a concurat în cursa de opt ore din Portugalia din acest an, vine cu o bogată experiență. Makowiecki a concurat în cursa clasică de la Le Mans de zece ori în ultimii patru ani, făcând echipă cu Bruni și Lietz. În mașina soră nr. 92, francezul Kévin Estre și Neel Jani din Elveția primesc întăriri de la Michael Christensen. Trio-ul a folosit cursa WEC din Portimão în iunie pentru a se sincroniza. Estre și Jani conduc în prezent în campionatul piloților după ce au obținut două victorii de clasă din trei curse. În clasamentul producătorilor, Porsche ocupă locul doi, la doar șapte puncte în spatele liderului.

Echipele de clienți
Două echipe de clienți abordează cursa de 24 de ore de la Le Mans cu Porsche 911 RSR din clasa GTE-Pro - o categorie care este, de obicei, domeniul echipelor de fabrică. WeatherTech Racing își pune speranțele în Laurens Vanthoor din Belgia, Earl Bamber din Noua Zeelandă și șoferul american amator Cooper MacNeil. În cockpitul vehiculului identic al HubAuto Racing din Taiwan vor concura Maxime Martin din Belgia, Alvaro Parente din Portugalia și Dries Vanthoor. Belgianul este fratele mai mic al pilotului Porsche Laurens Vanthoor.

Un total de opt Porsche 911 RSR de ultimă generație concurează la categoria GTE-Am, în care șoferii amatori cu statut FIA „Bronz” sau „Silver” împart o mașină cu profesioniștii. Dempsey-Proton Racing se întrece cu două 911 de la Weissach, la categoria 515 CP. Mai mult, echipa de clienți din Germania mai înscrie un vehicul sub numele Proton Competition. Project1 a înscris în competiție, de asemenea, două mașini. Echipele de clienți Absolute Racing, Herberth Motorsport și GR Racing concurează cu câte o mașină fiecare.


O prezentare generală a echipelor și a piloților
Clasa GTE-Pro
Porsche GT Team # 91 - R. Lietz (A) / G. Bruni (I) / F. Makowiecki (F)
Porsche GT Team # 92 - K. Estre (F) / N. Jani (CH) / M. Christensen (DK)
HubAuto Racing # 72 - M. Martin (B) / A. Parente (P) / D. Vanthoor (B)
WeatherTech Racing # 79 - C. MacNeil (SUA) / E. Bamber (NZ) / L. Vanthoor (B)

Clasa GTE-Am
Absolute Racing # 18 - A. Haryanto (RI) / A. Picariello (B) / M. Seefried (D)
Proiectul echipei 1 # 46 - D. Olsen (N) / A. Buchardt (N) / M. Root (SUA)
Echipa Proiect 1 # 56 - E. Perfetti (N) / M. Cairoli (I) / R. Pera (I)
Herberth Motorsport # 69 - R Renauer (D) / R. Ineichen (CH) / R. Bohn (D)
Dempsey-Proton Racing # 77 - C. Ried (D) / M. Campbell (AUS) / J. Evans (NZ)
GR Racing # 86 - M. Wainwright (GB) / B. Barker (GB) / T. Gamble (GB)
Dempsey-Proton Racing # 88 - J. Andlauer (F) / D. Bastien (SUA) / LD Arnold (D)
Proton Competition # 99 - V. Inthraphuvasak (T) / F. Latorre (F) / H. Tincknell (GB) Victoria completă a

Victorii Porsche la Le Mans
1970 - Herrm ann (D) / Attwood (GB) - Porsche 917 KH
1971 - Marko (A) / Van Lennep (NL) - Porsche 917 KH
1976 - Ickx (B) / Van Lennep (NL) - Porsche 936
1977 - Ickx (B) / Haywood (SUA) / Barth (D) - Porsche 936/77
1979 - Ludwig (D) / Whittington (SUA) / Whittington (SUA) - Porsche 935 K3
1981 - Ickx (B) / Bell (GB) - Porsche 936
1982 - Ickx (B) / Bell (GB) - Porsche 956
1983 - Schuppan (AUS) / Haywood (SUA) / Holbert (SUA) - Porsche 956
1984 - Pescarolo (F) / Ludwig (D) - Porsche 956
1985 - Barilla ( I) / Ludwig (D) / Krages (D) - Porsche 956
1986 - Bell (GB) / Stuck (D) / Holbert (SUA) - Porsche 962C
1987 - Bell (GB) / Stuck (D) / Holbert (SUA) - Porsche 962C
1994 - Dalmas (F) / Haywood (SUA) / Baldi (I) - Dauer Porsche 962 LM
1996 - Wurz (A) / Reuter (D) / Jones (SUA) - TWR Porsche WSC-95
1997 - Kristensen ( DK) / Alboreto (I) / Johansson (S) - TWR Porsche WSC-95
1998 - Aiello (F) / McNish (GB) / Ortelli (F) - Porsche 911 GT1
2015 - Bamber (NZ) / Tandy (GB) / Hülkenberg (D) - Porsche 919 Hybrid
201 6 - Jani (CH) / Lieb (D) / Dumas (F) - Porsche 919 Hybrid
2017 - Bernhard (D) / Hartley (NZ) / Bamber (NZ) - Porsche 919 Hybrid

Programul (CEST)
Duminică, 15 august
9:00 - 13:00 - Sesiunea pre-test 1
14:00 - 19:00 - Sesiunea pre-test 2

Miercuri, 18 august
14:00 - 17:00 - Antrenament liber 1
19:00 - 20:00 pm - Calificare
22:00 – 00:00 - Antrenament liber 2

Joi, 19 august
14:00 – 17:00 - Antrenament liber 3
21:00 - 21:30 - Hyperpole
22:00 - 00:00 - Antrenament liber 4

Sâmbătă, 21 august
11:30 - 11:45 - Încălzire
16:00 – Start ediția 89 a cursei de 24 de ore de la Le Mans

Duminică, 22 august
16:00 - Final ediția 89 a cursei de 24 de ore de la Le Mans

Cursa transmisă la televizor, prin livestream și pe microsite-ul Porsche Motorsport
Postul TV gratuit RTL NITRO televizează întregul eveniment de la Le Mans pentru prima dată, după ce Grupul RTL și-a asigurat drepturile de difuzare pentru FIA WEC și pentru 24 de ore de la Le Mans. Canalul sportiv Eurosport transmite, de asemenea, pe larg despre ediția cu numărul 89 a clasicei curse. Prin aplicațiile lor plătite, Campionatul Mondial de Anduranță WEC și organizatorul Le Mans ACO oferă flux live și sincronizare live.

Pe site-ul său https://media.porsche.com/motorsport, Porsche Motorsport oferă informații detaliate despre Porsche 911 RSR, echipa și piloții de fabrică, precum și despre cursa de 24 de ore de la Le Mans 2021. Acolo, reprezentanții media vor găsi, de asemenea, cele mai recente informații și știri, galerii de imagini și numeroase materiale video.

Comentariile piloților înainte de cursă
Richard Lietz (Porsche 911 RSR #91): „Am fost plăcut surprinși că am fost atât de competitivi la Monza. Pista de curse de acolo necesită la fel de multă viteză ca circuitul de la Le Mans, deci acesta este un semn bun. Totuși, știm foarte bine de anul trecut cât de provocatoare este competiția la această cursă de 24 de ore. Mă aștept la o luptă foarte dură în clasa GTE-Pro. Le Mans este evident un punct culminant pentru fiecare șofer. Vom face tot posibilul. Aștept cu nerăbdare testul și săptămâna cursei din Franța.”

Gianmaria Bruni (Porsche 911 RSR #91): „Le Mans este întotdeauna imprevizibil. La acest eveniment, echipele și piloții trebuie să fie pregătiți pentru orice eventualitate. Asta face ca un prognostic să fie practic imposibil. Am plasat mașina noastră Porsche în pole position în ultimii trei ani și sunt nerăbdător să continui această serie. Sper să avem o cursă curată și că vom culege în cele din urmă recompensele eforturilor noastre. Mașina noastră cu numărul 91 a terminat ultimele trei curse pe locul doi în clasă. Sperăm că vom reuși acum să urcăm pe treapta superioară a podiumului. ”

Frédéric Makowiecki (Porsche 911 RSR # 91): „În sfârșit, punctul culminant al anului este aproape aici. Sunt întotdeauna foarte încântat de această cursă. Și sunt și mai încântat pentru acest an, pentru că, în cele din urmă, spectatorii se vor întoarce pe circuit - asta e fantastic! Anul trecut a fost gol. Întregul eveniment s-a simțit ca un test, nu ca cea mai mare cursă de anduranță din lume. Acești fani extraordinari contribuie semnificativ la farmecul special al Le Mans. Concurăm cu Porsche 911 RSR într-o clasă cu alte opt mașini, toate fiind la același nivel. Va fi o competiție palpitantă și minunată și simțim că avem șanse mari să reușim.”

Kévin Estre (Porsche 911 RSR #92): „În calitate de francez, Le Mans este evident punctul culminant al calendarului competițional. Ne îndreptăm acolo conducând campionatul șoferilor după ce am câștigat clasa la Monza - nu avem nevoie de mai multă motivație de atât! Ne-am luptat la Le Mans anul trecut. Acum ne cunoaștem mult mai bine mașina și suntem cu siguranță bine poziționați. Mai mult, un total de patru 911 RSR contestă clasa GTE-Pro. Dacă am combina rezultatele tuturor echipelor din sesiunile de antrenament, am avea o bază perfectă pentru a elabora o configurație ideală pentru cursă.”

Neel Jani (Porsche 911 RSR #92): „După ce am câștigat Monza, ne îndreptăm către Le Mans cu mare încredere. Totuși, toată lumea știe că orice se poate întâmpla oricând în această cursă majoră de 24 de ore. Am trăit acest lucru atât în sens pozitiv, cât și negativ. Am concurat la Le Mans în fiecare an din 2009, cu excepția sezonului trecut. Așa că sunt cu atât mai încântat să mă întorc la acest circuit special. Suntem bine pregătiți și abia așteptăm începerea evenimentului cu pre-testul de cu o săptămână înainte de cursă. ”

Michael Christensen (Porsche 911 RSR #92): „Sunt încântat să concurez din nou la Le Mans. Și sunt și mai încântat că fanii se pot întoarce pe pistă. Tribunele nu vor fi pline, dar atmosfera de la Le Mans pur și simplu trăiește din pasiunea spectatorilor. Sper că vom fi competitivi. Mi-ar plăcea cu adevărat să stau pe cea mai înaltă treaptă a podiumului - ca în 2018, când am câștigat cu 911 RSR în culori Pink Pig.”


Informații suplimentare, materiale foto și video în Porsche Newsroom: newsroom.porsche.com.
Canalul Twitter @PorscheRaces oferă actualizări în direct de la Porsche Motorsport cu cele mai recente informații și fotografii de pe pistele de curse din întreaga lume.

Related Content

Date consum

911 Turbo S

WLTP*
  • 12.3 – 12.0 l/100 km
  • 278 – 271 g/km
  • G Class

911 Turbo S

Consum de combustibil / Emisii
consum de combustibil mixt (WLTP) 12.3 – 12.0 l/100 km
emisii CO₂ mixte (WLTP) 278 – 271 g/km
CO₂ class G