Dlaczego nowy Macan będzie tak wydajny podczas ładowania?
Podczas projektowania w pełni elektrycznego Macana jedna rzecz była szczególnie istotna: płynna integracja codziennej eksploatacji pojazdu.
Macan Turbo Electric: zużycie prądu, cykl łączony (WLTP) 20.7 – 18.9 kWh/100 km, emisja CO₂ średnia (WLTP) 0 g/km, CO₂ class A
Macan 4 Electric: zużycie prądu, cykl łączony (WLTP) 21.1 – 17.9 kWh/100 km, emisja CO₂ średnia (WLTP) 0 g/km, CO₂ class A
Symbioza wygody użytkowania i szybkości działania – tak można opisać proces ładowania nowego, w pełni elektrycznego Macana. Kluczowe jest płynne włączenie ładowania w codzienną eksploatację pojazdu. Podobnie jak w przypadku Taycana, także w Macanie Porsche stawia na trwale wzbudzone silniki synchroniczne (PSM) oraz technikę 800-woltową. Zapewnia ona wysoką moc ciągłą oraz znacznie skraca czas ładowania. „Wyższe napięcie pozwala na uzyskanie większej mocy ładowania oraz zmniejsza straty przy jednocześnie mniejszej masie w pojeździe”, tłumaczy Tomas Gajdos odpowiedzialny za projekt układu energetycznego serii Macan.
Nowy Macan to pierwsze Porsche, które oparto na platformie PPE (Premium Platform Electric), opracowanej we współpracy z Audi. Moc ładowania tego samochodu sportowego sięga 270 kW. Przy wykorzystaniu szybkiego ładowania umożliwia to w optymalnych warunkach* naładowanie akumulatora z 10 do 80 procent w ciągu około 21 minut.
W przypadku gdy wybrana stacja ładowania pracuje z napięciem 400 V, po raz pierwszy stosuje się tzw. ładowanie bankowe. Za pomocą wbudowanych separatorów wysokiego napięcia akumulator o napięciu 800 V zostaje podzielony na dwa akumulatory o równym napięciu. Z 400-woltowej stacji ładowania można je wtedy ładować równolegle z mocą do 135 kW bez dodatkowego boostera wysokiego napięcia. Zapewnia to kompatybilność modelu Macan z każdą stacją ładowania na świecie oraz pozwala na maksymalnie efektywne korzystanie z dostępnej infrastruktury ładowania przez klientów. Sam akumulator jest technicznym arcydziełem, zaprojektowanym ze szczególnym uwzględnieniem wydajności i efektywności. Jego ogniwa cechują się optymalną równowagą między gęstością energii i jej zawartością, zrównoważonym rozwojem i żywotnością. Sprzyja temu zaawansowany system zarządzania termicznego, regulujący temperaturę akumulatora w taki sposób, aby zmaksymalizować wydajność i żywotność ogniw. W wysokich temperaturach układ zapewnia niezbędne chłodzenie, a w chłodniejszych miesiącach wbudowane wysokonapięciowe elementy grzewcze podgrzewają komponenty wysokonapięciowe odpowiednio do potrzeb. „Utrzymuje to akumulator w optymalnym oknie temperaturowym, zarówno do jazdy, jak i do szybkiego ładowania”, dodaje Gajdos. Osiągnięcie optymalnej temperatury akumulatora przed ładowaniem umożliwia planer ładowania Porsche, czyli funkcja dostępna w ramach systemu nawigacji. Uwzględnia on przy tym m.in. profil trasy, aktualne zużycie pojazdu oraz oczekiwaną moc stacji ładowania.
Inteligentny proces ładowania
Wprowadzenie intuicyjnego systemu obsługi w kokpicie uprościło proces ładowania z perspektywy kierowcy. Nowy Macan posiada inteligentny system wskaźników, czytelnie prezentujący np. informacje o statusie ładowania, pozostałym czasie ładowania i aktualnym zasięgu. „Nowy tryb Battery Care Mode zwiększa żywotność akumulatora wysokonapięciowego”, mówi Gajdos. „Funkcja po jej włączeniu przez kierowcę chroni akumulator poprzez ustawienie docelowego stanu naładowania na 80 procent”. Wszystko to uzupełnia aplikacja My Porsche, umożliwiająca użytkownikowi zdalne sterowanie procesem ładowania i jego nadzorowanie. Za pomocą aplikacji i sterownika czasowego zintegrowanego w pojeździe można programować procesy ładowania w taki sposób, aby korzystać z tańszych nocnych taryf cen energii elektrycznej. Kierowca może też wybrać żądany czas zakończenia przygotowania termicznego akumulatora lub pełnego naładowania. Jednym z najważniejszych innowacyjnych komponentów jest Porsche Integrated Power Box, w skrócie IPB, zgłoszony przez Porsche do opatentowania. Łączy on trzy elementy: pokładową ładowarkę AC, wysokonapięciowy element grzewczy oraz przetwornicę DC/DC 12 V. Moduł ten jest niezwykle kompaktowy i stosunkowo lekki (19 kg), dlatego można go było umieścić na niewielkiej przestrzeni pod tylną kanapą, nad akumulatorem. „Takie rozmieszczenie optymalizuje rozkład masy pojazdu”, tłumaczy Tomas Gajdos. „A ponadto pozwala na uzyskanie dodatkowego dużego bagażnika z przodu pod maską”.
Przyłącza ładowania po obu stronach
Poza powyższymi rozwiązaniami technicznymi Macan wyposażony został w ładowarkę zapewniającą elastyczność obsługi zarówno w domu, jak i w podróży. Dzięki jednemu przyłączu szybkiego ładowania DC i dwóm przyłączom ładowania AC – po każdej stronie pojazdu – ładowanie jest możliwe bez przeszkód na każdym miejscu parkingowym. Sam osprzęt jest bardzo solidny i wygodny w użytkowaniu. Dzięki temu nowy Macan łączy komfort z szybkością obsługi ładowania.
*Jakie warunki podczas ładowania są optymalne?
Stacja szybkiego ładowania CCS > 320 kW, > 850 V, temperatura akumulatora 23 °C i początkowy stan naładowania 9%
Zużycia paliwa/prądu
Macan 4 Electric
-
21.1 – 17.9 kWh/100 km
-
0 g/km
-
A Class
Macan Turbo Electric
-
20.7 – 18.9 kWh/100 km
-
0 g/km
-
A Class