Ekskluzywna przerwa na ładowanie

Wzrost komfortu, tempa i bezpieczeństwa podróżowania samochodem elektrycznym – to marzenie może się spełnić dzięki nowym stacjom Porsche Charging Lounge.

  

Aplikacja na smartfonie wskazuje, że ładowanie się zakończyło, choć dopiero co wypiliśmy kawę i kończymy przekąskę, a jeszcze warto byłoby przejrzeć książkę Travel by Design. Dzięki High Power Charging (HPC) możemy kontynuować podróż szybciej, niż oczekiwaliśmy. Terminale ładujące HPC na stacji Porsche Charging Lounge w Bingen am Rhein zasługują na swoją nazwę. Każdy z sześciu punktów ładowania dostarcza do 300 kW. Także podczas jednoczesnego ładowania sześciu pojazdów z pełną mocą. W odróżnieniu od innych dostawców moc nie jest wtedy obniżana. Kevin Giek, szef serii Taycan w Porsche, zapowiedział, że „od 2024 r. możliwe już będzie zwiększenie mocy do 400 kW”. Przy maksymalnej mocy 270 kW ładowanie Porsche Taycan z poziomu pięciu do 80 procent stanu naładowania zajmuje obecnie niecałe 23 minuty.

W Bingen am Rhein w południowo-zachodnich Niemczech znajduje się pierwsza z nowych stacji Porsche Charging Lounge, w których do ładowania pojazdów wykorzystuje się wyłącznie certyfikowany zielony prąd. „W przeprowadzonych ankietach konsumenckich jako jeden z głównych powodów niechęci do zakupu pojazdu elektrycznego podaje się brak lub przeciążenie infrastruktury ładowania” – tak decyzję o tej elektrycznej ofensywie uzasadnia Martin Urschel, szef działu produktów i usług. Jeśli marka premium ma odnieść sukces w elektromobilności, trzeba zaproponować własne rozwiązania. Dlatego do końca 2024 r. Porsche otworzy pierwsze siedem stacji Charging Lounge w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W przypadku pozytywnej reakcji klientów planuje się stopniową rozbudowę sieci w całej Europie. Przewidziano kilka wariantów lokalizacyjnych: stacje ładowania powstające u dealerów Porsche mają otrzymać po cztery punkty ładowania. W odrębnym obiekcie w Bingen jest ich sześć. 

Wybór lokalizacji uzależniony jest od liczby potencjalnych użytkowników i dostępności działek. „Analizujemy zanonimizowane dane z wielu pojazdów, patrząc, dokąd jeżdżą nasi klienci”, wyjaśnia Urschel. Skupiamy się na głównych europejskich traktach komunikacyjnych. Przykładowo Bingen w aglomeracji mogunckiej odgrywa ważną rolę jako arteria komunikacyjna dla klientów Porsche z północnych Niemiec, Holandii i Belgii. Pewne znaczenie ma także odległość od najbliższego zjazdu z autostrady. „Nasza lokalizacja powinna być od niego oddalona o maksymalnie trzy minuty”, podaje jako regułę Urschel.

W uzupełnieniu innych możliwości ładowania – np. wciąż rosnącej sieci Ionity, w której uczestniczą również Porsche i Volkswagen – stacje Charging Lounge zapewniają przy ładowaniu doświadczenia charakterystyczne dla marki. „Obecnie dostęp mają wyłącznie klienci Porsche”, mówi Urschel. „Pozwala to nam spełnić ich potrzeby”. Szlaban przy wjeździe otwiera się automatycznie, gdy kamera rozpozna numer rejestracyjny zapisany wcześniej w aplikacji My Porsche. Można też zeskanować kod QR z aplikacji lub zbliżyć do czytnika kartę ładowania Porsche – to kolejne ekskluzywne opcje dostępu otwierające drzwi do budynku z salonikiem. Porsche Charging Planner – inteligentny planer tras w pojazdach elektrycznych sportowej marki Porsche – uwzględnia stacje w planowaniu przyjemnych i efektywnych tras przejazdu.

Patrząc na Charging Lounge z pewnego dystansu, dostrzegamy dwie rzeczy: teren obiektu jest rozległy i można tu rozpoznać typowy dla marki język form, charakterystyczny przykładowo dla Porsche Design Tower czy najnowszych centrów Porsche. Duże zaokrąglone zadaszenie na zewnątrz budynku unosi się nad terminalami ładującymi niczym skrzydło samolotu. Podobny kształt ma również frontowe przeszklenie. Na zewnątrz do odpoczynku zachęcają liczne miejsca do siedzenia. Całość ma przyjazny i przyjemnie jasny wygląd. Dotyczy to również budynku z salonikiem, w którym dominują naturalne materiały – także w strefie z napojami i przekąskami. Oferowane są tu produkty regionalne, a także kupowane w ramach programu Fair Trade.

Komfort i praktyczność:

Komfort i praktyczność:

podczas ładowania samochodu elektrycznego można się przyjemnie zrelaksować w saloniku.

W obiekcie zadbano o wszystko, co podczas przerwy potrzebne jest do pracy, odpoczynku lub regeneracji sił. Stoły wyposażono w gniazdka i złącza USB oraz przygotowano do przeglądania różne książki w formacie coffee-table book. Na monitorach klienci mogą oglądać wartościowe treści związane z marką Porsche i elektromobilnością. Jest też tak zwany sensing experience, czyli skrzynka zapachów – od pobudzających po uspokajające. Na ścianie wisi lustro do fitnessu – interaktywna szklana tafla udzielająca instruktażu ćwiczeń relaksacyjnych i rozciągających. A kto przy dobrej pogodzie woli spędzać czas na powietrzu, ten może zeskanować kod QR pod monitorem terminala ładującego.

 Poprowadzi on na stronę internetową z dodatkowymi ćwiczeniami, czy to do medytacji w pojeździe, czy rozluźniającymi kręgi lędźwiowe i mięśnie nóg. Dotyczy to także pory nocnej, ponieważ obiekt jest dostępny przez całą dobę i zadbano o jego kompleksowe bezpieczeństwo. Zapewniono jasne oświetlenie oraz zainstalowano na stałe kamery i systemy sieciowe. „W ten sposób wraz z partnerami z branży ochrony przez cały czas zapewniamy bezpieczeństwo naszym klientom” mówi Urschel. Dodatkowo wewnątrz zamontowano przyciski alarmowe i antynapadowe.

Nie trzeba dodawać, że zarówno w Bingen, jak i we wszystkich innych lokalizacjach zielony prąd wykorzystywany jest nie tylko do ładowania, ale także do zasilania obiektu. Na zadaszeniu stacji umieszczono ogniwa słoneczne, dostarczające energię zasilającą monitory, oświetlenie i ogrzewanie. Przyjemne temperatury we wnętrzu zapewniają dwie pompy ciepła, a gromadzoną wodę deszczową wykorzystuje się do nawadniania roślin i trawników. Każdy z kabli ładujących zawieszono na obrotowym ramieniu, utrzymującym jego główny ciężar, co jest szczególnie wygodne w użyciu – a klient może sięgnąć do gniazda ładowania niezależnie od jego położenia.

Stacje Charging Lounge – ekskluzywne doświadczenie marki premium

Wprawdzie stacja jest wyposażona przede wszystkim w terminale szybkiego ładowania, jednak postój na ładowanie będzie się opłacał także posiadaczom hybryd typu plug-in. W tym celu dostępne są punkty ładowania o mocy do 22 kW. Zarówno w przypadku ładowarek prądem przemiennym, jak i stałym, ładowanie można uruchomić za pomocą karty ładowania lub określić metodę płatności po zeskanowaniu kodu QR. Dla użytkowników modelu Taycan dostępna jest usługa Plug & Charge, w ramach której po podłączeniu do szybkiej ładowarki nie trzeba już robić nic więcej. Proces ładowania rozpoczyna się automatycznie.

Komfort i praktyczność w jednym. Budując stacje Charging Lounge, Porsche tworzy nową jakość codziennego użytkowania pojazdu elektrycznego. Stacja w Bingen am Rhein, zapewniająca wrażenia charakterystyczne dla marki Porsche, to zaledwie początek realizacji innowacyjnego projektu.

Dirk Kunde
Dirk Kunde

Zużycia paliwa/prądu

Modele Taycan Cross Turismo

WLTP*
  • 24.8 – 21.3 kWh/100 km
  • 0 g/km
  • A Class

Modele Taycan Cross Turismo

Zużycia paliwa/prądu
zużycie prądu, cykl łączony (WLTP) 24.8 – 21.3 kWh/100 km
emisja CO₂ średnia (WLTP) 0 g/km
CO₂ class A

Modele Taycan sportowa limuzyna

WLTP*
  • 24.1 – 19.6 kWh/100 km
  • 0 g/km
  • A Class

Modele Taycan sportowa limuzyna

Zużycia paliwa/prądu
zużycie prądu, cykl łączony (WLTP) 24.1 – 19.6 kWh/100 km
emisja CO₂ średnia (WLTP) 0 g/km
CO₂ class A