Icon: Ku nowym brzegom
W spisie numerów typów Porsche, który jest na bieżąco uzupełniany, między wpisem dotyczącym projektowania małego samochodu dla Volkswagena (728) a wpisem dotyczącym pięciobiegowej skrzyni biegów do samochodów ciężarowych dla dostawcy układów napędowych Getrag (730) widnieje wpis, który nie jest oczywisty.
Pod numerem typu 729 umieszczona jest uwaga: „silnik Porsche do łodzi”. Bazując na 4-cylindrowym silniku typu bokser o pojemności 1,6 litra (typ 616), który jest wykorzystywany w Porsche 356 A, w połowie lat 50. producent samochodów sportowych zaprojektował silnik do zastosowania w wodzie.
Silnik został wprowadzony na rynek w 1958 r. i miał następujące cechy: moc 52 KM, lakier odporny na korozję chroniący obudowę przed działaniem wody morskiej, nowy dopływ świeżego powietrza z osobnym zasilaniem nawiewu chłodnego powietrza, gaźnika i dodatkowego nawiewu, a także dodatkową funkcję wykorzystywania w razie potrzeby powietrza odprowadzanego z silnika do ogrzewania kajuty.
„Silnik Porsche do łodzi to gwarancja wytrzymałości w Twojej łodzi i realizacja najśmielszych planów związanych ze sportami wodnymi”. Tak brzmiał tekst prospektu sprzedażowego silnika do łodzi typu 729. Szczególną uwagę zwrócono na chłodzenie powietrzem: „Koniec z trudnościami z uruchomieniem silnika ze względu na zimno, zamulenie lub zanieczyszczenie, a także korozję spowodowaną słoną wodą”. W porównaniu ze standardowymi silnikami do łodzi typ 729 o wadze 132 kilogramów jest ponadto wyjątkowo lekki i sportowy. Oprócz niego dochodzą jeszcze zewnętrzny układ napędowy i podwójna śruba. „Niezależnie od warunków klimatycznych, w których pływasz, silnik Porsche do łodzi w każdym przypadku spełni Twoje wymagania dotyczące szybkości, niezawodności oraz minimalnej potrzeby pielęgnacji i konserwacji”.
Jeszcze na etapie projektowym Ferry Porsche zlecił zamontowanie typu 729 we własnej łodzi motorowej i odbył liczne rejsy testowe po jeziorze Wörthersee. Od 1959 r. solidne i mocne silniki są stosowane w jednostkach ratownictwa morskiego. Oprócz tego znajdują zastosowanie w lokomotywach kolei wąskotorowej, którą w 1960 r. przemieszczali się odwiedzający niemiecko-francuską wystawę ogrodniczą w Saarbrücken. Do tego również w ośmiometrowym poduszkowcu „Bon Air 6-1-X Warana”, który w 1963 r. został skonstruowany przez australijskiego majora Colina J. Bonnera – tutaj wykorzystano od razu trzy silniki. Co prawda typ 729 nigdy nie osiągnął na wodzie tak dużych sukcesów, jak jego krewni na drodze, ale to przedsięwzięcie projektowe znacznie wyprzedziło swoje czasy.
Ponad 60 lat później temat jest w Porsche znowu na czasie: we współpracy z austriacką stocznią Frauscher przedsiębiorstwo projektuje elektryczną łódź sportową, w której zamontowana zostanie technologia napędowa 800 V przyszłego w pełni elektrycznego modelu Porsche Macan. Pierwszych 25 egzemplarzy łodzi Frauscher × Porsche 850 Fantom Air o długości prawie 8,5 metra ma zostać dostarczonych w przyszłym roku.