Wydarzenia w historii marki

75 lat historii samochodów sportowych Porsche: ilustrowana zdjęciami podróż przez osiem dekad – z ośmioma świadkami tamtych czasów, dla których tradycja zawsze oznaczała też przełom.

   

8 czerwca 1948 r. to data dopuszczenia do ruchu drogowego pierwszego Porsche. Numer podwozia: 356-001. Nazwa modelu: Porsche 356 – Roadster „numer 1”. Ferry Porsche, twórca marki samochodów sportowych, zwięźle podsumował historię marki Porsche takimi słowami: „Dawno, dawno temu szukałem wymarzonego samochodu, ale koniec końców nie znalazłem go. Postanowiłem więc, że sam go zbuduję”. Wizja, decyzja – samochód sportowy.

Historia marki Porsche jest jedną z najwspanialszych historii sukcesu w świecie motoryzacji. Również dlatego, że miliony ludzi marzyło – i nadal marzy – o posiadaniu wyjątkowego samochodu. Niektórzy mają jeszcze większe ambicje: chcą projektować, tworzyć, wyznaczać standardy. To wizjonerzy, trendsetterzy, pionierzy. Począwszy od Ferry’ego Porsche, to właśnie oni – jako część rodziny Porsche – piszą historię firmy Porsche: szkicując na desce kreślarskiej, tworząc gliniane modele, czy po prostu pracując przy biurku. Albo siedząc za kierownicą, ponieważ to przede wszystkim klienci – globalna społeczność – sprawiają, że marka Porsche jest taka, a nie inna: że jest spełnieniem marzeń. Christophorus zagłębia się w osiem wydarzeń, które stoją za przełomowym rozkwitem marki, i przygląda się bliżej ośmiu uczestnikom tych wydarzeń.

1948 | Karl Rabe

Narodziny pierwszego Porsche: „Wróciliśmy do Gmünd, gdzie o godz. 21.00 mieliśmy spotkanie. Cała trasa liczyła 256 km”. 27 maja 1948 r. Karl Rabe niemal przypadkowo uwiecznia w swoim dzienniku historyczny moment dla przyszłych pokoleń: pisze o ostatniej jeździe próbnej pierwszym wymarzonym samochodem marki Porsche: Porsche 356 – Roadster „numer 1”. W projektowaniu pierwszego samochodu sportowego, produkowanego w Gmünd w Austrii, oprócz Ferry’ego Porsche uczestniczą również inżynier oraz konstruktor Erwin Komenda. Dzisiaj uważa się, że właśnie to wydarzenie dało początek marce Porsche. Karl Rabe już od dawna jest związany z firmą Porsche: po raz pierwszy spotkał się z założycielem firmy, Ferdinandem Porsche, w 1913 r. u producenta samochodów Austro-Daimler w Wiener Neustadt. W 1930 r. rozpoczyna on pracę w biurze konstrukcyjnym Porsche w Stuttgarcie, gdzie uczestniczy w projektowaniu między innym Porsche typu 60 (później Volkswagen). Oprócz modelu 356 Karl Rabe projektuje również 550 oraz 911 i pozostaje wierny marce Porsche aż do przejścia na emeryturę.

Historyczne trio:

Historyczne trio:

Karl Rabe (z lewej) z konstruktorem Porsche Erwinem Komendą (pośrodku) i Ferry’m Porsche – po przejściu na emeryturę w 1965 r. Karl Rabe pozostał osobistym doradcą Ferry’ego Porsche.

1953 | Gilberte Thirion

„Czytam to wszystko i słucham tego wszystkiego. Odnoszę jednak wrażenie, że chodzi o kogoś innego”.

Dynamika jako znak jakości: Porsche musi sobie najpierw wypracować reputację marki w sporcie motorowym. Rok po premierze, podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 1951 r. mają miejsce kolejne przełomowe wydarzenia, na przykład pierwszy start w maratonie „La Carrera Panamericana” w Meksyku. Kolejna prekursorka, która wniosła swój wkład w rozkwit marki Porsche: Belgijka Gilberte Thirion, z zawodu sekretarka, która w 1952 r. wkracza na międzynarodową arenę sportów wyścigowych. Jako pionierka emancypacji jest wzorem do naśladowania dla wielu młodych kobiet, a także nową siłą napędową Porsche Motorsport. 

Jest też dowodem na to, jak ogromną fascynację wywołuje Porsche 356 – niezależnie od płci. W styczniu Gilberte Thirion odwiedza razem z ojcem Maxem salon samochodowy w Brukseli. Jeden samochód sportowy od razu wzbudza zachwyt u wówczas 24-letniej Gilberte Thirion: Porsche „Gmünd” z lekką karoserią aluminiową, 356 SL. Niedługo potem ojciec Gilberte kupuje samochód i daje córce w prezencie. W lutym Gilberte bierze udział w rajdzie dla kobiet „Paris – Saint Raphaël” i zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji. Wyjątkowa kariera wyścigowa Gilberte trwa pięć lat. W 1956 r., po licznych wygranych w klasyfikacjach generalnych – 12-godzinny wyścig w Huy w 1954 r., Stella Alpina w 1955 r., pierwszy Tour de Corse w 1956 r. – i wielu sukcesach w swojej klasie, Gilberte Thirion zostaje wyróżniona belgijską nagrodą sportową „Trophée National du Mérite Sportif”. Wokół Gilberte panuje duże zamieszanie, ale kierowczyni zachowuje spokój i opanowanie, tak samo jak za kierownicą swojego Porsche: „Czytam to wszystko i słucham tego wszystkiego. Odnoszę jednak wrażenie, że chodzi o kogoś innego”.

Pionerka sportów motorowych:

Pionerka sportów motorowych:

w 1952 r. Gilberte Thirion za kierownicą Porsche 356 SL bierze udział w rajdzie dla kobiet „Paris – Saint Raphaël”.
Zdjęcie Edward Quinn, © edwardquinn.com

1969 | Russell Schweickart

„Kiedy w półtorej godziny okrążasz Ziemię, zaczynasz myśleć, że twoja własna tożsamość ma coś wspólnego z całą kulą ziemską. A to zmienia wszystko”.

Jak Porsche stało się marką światową: Dzięki importerowi samochodów Maxowi Hoffmanowi, który w latach 50. pomógł we wprowadzeniu 356 na rynek amerykański, Porsche już od dawna cieszy się wizerunkiem producenta samochodów sportowych najwyższej klasy po drugiej stronie Atlantyku. W latach 60. Porsche ma nowe wyzwanie – rozpropagować 911, nowy model z Zuffenhausen. Producent otrzymuje wsparcie od osoby, która dobrze zna się na realizacji marzeń – od astronauty Russella Schweickarta. Jako pilot załogowego lądownika księżycowego podczas misji Apollo 9 Russell Schweickart (dzisiaj 87-latek) w marcu 1969 r. okrążył Ziemię 151 razy. 

Inżynier lotnictwa i kosmonautyki już na Ziemi spełnia swoje kolejne marzenie: Porsche 911. Razem z żoną Claire odbiera granatowy model Targa z zakładu w Zuffenhausen. To kolejny krok milowy w kierunku zwiększenia internacjonalizacji marki: to, że osoba taka jak Russell Schweickart, bohater narodowy mający wymarzony zawód, leci do Europy po swój nowy samochód sportowy, wzbudza duże zainteresowanie. Do marzenia Amerykanów, aby polecieć na Księżyc, dochodzi nowe: własne 911. Już na początku lat 70. Stany Zjednoczone są największym rynkiem Porsche na całym świecie.

Astronauta i człowiek rodzinny:

Astronauta i człowiek rodzinny:

Russell Schweickart z żoną Claire i dziećmi: Vicki, Diane, Rusty, Elin i Randy (od lewej do prawej).
Zdjęcie © Ullstein Bild – Topfoto

1977 | Anatole Lapine

„Konwencjonalne samochody szybko stają się nudne”.

Odwaga do zmiany toku myślenia: Na początku lat 70. w firmie wieje nowy wiatr. Rodziny Porsche i Piëch rezygnują z operacyjnego zarządzania przedsiębiorstwem, a model 911 ma zostać wycofany z produkcji. Kierownictwo obejmuje Ernst Fuhrmann, który chce produkować model z silnikiem z przodu. Nie jest to łatwe zadanie dla Anatole’a Lapine’a, głównego projektanta Porsche w latach 1969–1988. 

Urodzony na Łotwie Lapine jest jednak postępowym marzycielem: zaprojektowany przez niego model 928 to pierwszy Gran Turismo z silnikiem z przodu oraz wynik przełomu, który nastąpił na początku dziesięciolecia. Po premierze w salonie samochodowym w Genewie w 1977 r. do 1995 r. wyprodukowano dokładnie 61 056 egzemplarzy tego modelu. Oprócz 928 pod kierownictwem Anatole’a Lapine’a powstają również seria G i generacja 964 modelu 911, typ transaxle 924, 944 oraz supersamochód sportowy 959 – wszystkie te modele do dziś są niekonwencjonalne i ekscytujące.

Projektanci Porsche:

Projektanci Porsche:

Richard Soderberg, Anatole Lapine, Hans Braun i Wolfgang Möbius (od lewej do prawej).

1981 | Peter W. Schutz

„Tradycja musi zostać podtrzymana”.

Na ratunek 911: Czasami szybka zmiana kursu jest jedynym słusznym rozwiązaniem. W styczniu 1981 r., piastując stanowisko prezesa zarządu Porsche od niecałych trzech tygodni, Peter Werner Schutz cofa decyzję, która zapadła dawno temu: produkcja modelu 911 nie zostanie wstrzymana, jak pierwotnie planowano, i 911 nie zostanie zastąpione modelem 928. 

„Jedenastka” będzie produkowana dalej. To jeszcze nie wszystko: Amerykanin z niemieckimi korzeniami ogłasza rozszerzenie gamy modeli 911, na przykład o kabriolet. Pod jego kierownictwem Porsche potraja liczbę sprzedawanych samochodów, bryluje w wyścigu Le Mans i Formule 1 oraz przez pięć lat z rzędu zwiększa swoją zyskowność. Marzenie każdego prezesa zarządu, marzenie każdej firmy. Kiedy klimat dla biznesu, zwłaszcza w USA, staje się coraz trudniejszy, pod koniec 1987 r. Peter Werner Schutz opuszcza Porsche. Swoją najważniejszą decyzję podjął już niemal sześć lat temu. Jednak dopiero dzisiaj wydaje się ona w pełni logiczna. Porsche bez 911 – niewyobrażalne.

Le Mans, 1981:

Le Mans, 1981:

Ferry Porsche, Manfred Jantke, Peter W. Schutz, Norbert Wagner, dr Wolfgang Porsche (od lewej do prawej).

1993 | Grant Larson

„Mieć odwagę, by marzyć”.

Nowy Roadster: Kiedy w 1993 r. firma Porsche zaprezentowała dwuosobowy samochód koncepcyjny Boxster podczas Detroit Motor Show, nikt nie przypuszczał, że będzie to początek wspaniałej historii sukcesu. Wkrótce potem zapada decyzja: samochód, który wprawia prasę i opinię publiczną w taki zachwyt, po prostu musi zostać wyprodukowany – i to w praktycznie niezmienionej formie. Taka decyzja to rzadkość. 

Jednak nie sposób odebrać jej słuszności, ponieważ do dzisiaj sprzedano 350 tysięcy egzemplarzy modelu Boxster. Ten samochód genialnie łączy w sobie tradycję i nowoczesność – elementy 550 Spyder i 718 RS 60 idą w parze z koncepcją pojazdu z centralnie umieszczonym silnikiem i gładką linią nadwozia. Na początku lat 90. to wymarzone zlecenie dla członków zespołu, na przykład dla Granta Larsona, projektanta zewnętrznego wyglądu Boxstera: zespół ma wszelką swobodę w zaprojektowaniu samochodu koncepcyjnego. Grant Larson i jego zespół wykorzystują tę szansę – i na zawsze zapisują się na kartach historii Porsche.

Samochód koncepcyjny i zespół (od lewej):

Samochód koncepcyjny i zespół (od lewej):

Grant Larson (wygląd zewnętrzny), Jörg Kirschbaum (konstruktor modelu), Otto Geffert (inżynier ds. projektowania), Dorothea Müller-Goodwin (kolor i wykończenie), Klaus Ziegler (konstruktor modelu), Stefan Stark (wnętrze), Peter Müller (główny modelarz). W samochodzie Harm Lagaay, dyrektor działu projektowego.

2002 | Walter Röhrl

„Samochody terenowe, które zachowują się jak samochody sportowe – prawdziwa sensacja!”

Jak zdobyć obcy teren: 2002 to wyjątkowy rok w historii Porsche: wraz z Cayenne na rynek wchodzi pierwszy model czterodrzwiowy – w wersji terenowej w pakiecie. Po rozpoczęciu sprzedaży SUV awansuje na wymarzony model Porsche dużego grona klientów na całym świecie i rok później jest najczęściej kupowanym modelem Porsche. To zasługa między innymi Waltera Röhrla, który dzisiaj ma 76 lat. 

W swojej mistrzowskiej karierze wygrywał nie tylko liczne rajdy, lecz także osiągał sukcesy w wyścigach. W 1981 r. Walter Röhrl zostaje kierowcą fabrycznym Porsche, a w 1993 r. ambasadorem marki i kierowcą testowym. Dzięki swojej umiejętności precyzyjnego i nieskomplikowanego wyjaśniania dynamiki jazdy Walter Röhrl przez dziesiątki lat wywiera wpływ na technikę samochodów sportowych Porsche. Jego fachowa wiedza pomaga również w zaprojektowaniu wyjątkowych właściwości jezdnych i terenowych modelu Cayenne. Porsche i Walter Röhrl potwierdzają: samochód sportowy i jazda w terenie to dobre połączenie.

Samochód do jazdy w terenie:

Samochód do jazdy w terenie:

fachowa wiedza Waltera Röhrla (po prawej) jest mile widziana – tutaj Walter Röhrl z Wolfgangiem Dürheimerem (pośrodku), ówczesnym członkiem zarządu odpowiedzialnym za projektowanie, w Jerez w Hiszpanii.

2019 | Oliver Blume

„W naszej głównej fabryce w okręgu Stuttgart-Zuffenhausen łączymy tradycję z przyszłością”.

Początek nowej ery: Wraz z ogłoszeniem w 2018 r. produkcji modelu Taycan jako pierwszego w pełni elektrycznego Porsche zapada kolejna decyzja: budowa nowego zakładu produkcyjnego w głównej fabryce w Zuffenhausen. 

To gigantyczny projekt: powstaje nowa fabryka w fabryce, przy czym produkcja samochodów sportowych 718 i 911 nie zostaje wstrzymana. We wrześniu 2019 r. odbywa się otwarcie zakładu, który oferuje 2000 nowych miejsc pracy. To wynik intensywnej pracy zespołowej. W nowej fabryce Porsche stawia na zintegrowaną, elastyczną i neutralną pod względem emisji CO₂ produkcję. W listopadzie 2022 r. z taśmy produkcyjnej schodzi stutysięczny Taycan.

Uroczysta inauguracja:

Uroczysta inauguracja:

otwarcie fabryki z udziałem pracowników Porsche oraz Wernera Werescha, ówczesnego przewodniczącego centralnej rady zakładowej i rady zakładowej koncernu, Andreasa Scheuera, ówczesnego ministra transportu, dr. Wolfganga Porsche, przewodniczącego rady nadzorczej Porsche, prezesa zarządu Olivera Blume, Winfrieda Kretschmanna, premiera Badenii-Wirtembergii, Fritza Kuhna, ówczesnego nadburmistrza Stuttgartu i Albrechta Reimolda, członka zarządu ds. produkcji (pierwszy rząd od lewej do prawej).

Ciekawe fakty, historyczne zdjęcia – tutaj przedstawiona jest cała historia powstania modelu 356.

75-lecie samochodu sportowego Porsche

Pionierzy i marzyciele wyznaczający nowe trendy – bez nich historia Porsche potoczyłaby się inaczej. Tutaj można przeczytać o kolejnych osobach, które są częścią naszej historii: media.porsche.com
Tutaj można przejść do wszystkich epizodów 9:11 Magazine.

Sven Freese
Sven Freese

Zużycia paliwa/prądu

Taycan Turbo S

WLTP*
  • 23.4 – 22.0 kWh/100 km
  • 0 g/km
  • A Class

Taycan Turbo S

Zużycia paliwa/prądu
zużycie prądu, cykl łączony (WLTP) 23.4 – 22.0 kWh/100 km
emisja CO₂ średnia (WLTP) 0 g/km
CO₂ class A