Zew wiatru

Kitesurfing to jednocześnie sport ekstremalny i źródło energii. Nigdzie w Europie nie da się poczuć tego równie intensywnie, co w hiszpańskiej Tarifie. Spotkanie z wiatrem i falami – oraz dwoma gwiazdami sceny międzynarodowej.

   

To magia przyspieszenia. Kiteboarder Liam Whaley pędzi w kierunku fali. Na jej szczycie osiąga prędkość ok. 50 km/h, odbija się od wody na swojej 2,5-kilogramowej karbonowej desce, kieruje latawiec ku niebu i pociąga za drążek zwany barem, łączący go z kitem za pomocą zaawansowanych technologicznie linek. Ten impuls do skoku katapultuje go dobre 20 metrów w powietrze – na wysokość pięciopiętrowego budynku. W najwyższym punkcie skoku Liam zmusza swój latawiec do wykonania pętli. Latawiec obraca się raz wokół własnej osi, a następnie rozpędza kitesurfera w poziomym, swobodnym locie do prędkości 100 km/h. Ten żegluje na odległość 120 metrów, ponownie łapie latawiec w kontrolowany sposób, sterując nim sobą w kierunku nieba i delikatnie ląduje delikatnie na powierzchni wody.

Scena na morzu:

Scena na morzu:

Tricks of this kind are Liam Whaley’s daily routine. His feats regularly amaze onlookers and walkers.
„Swoje emocje odreagowuję na wodzie”. Liam Whaley

Liam Whaley

Liam, urodzony na Ibizie, syn Holenderki i Brytyjczyka, już jako dziecko zaczął uprawiać kiting. Po wygranej na Mistrzostwach Hiszpanii i Europy Juniorów we freestyle’u, jako 18-latek zwyciężył w Freestyle World Tour. W 2018 roku Liam wystartował w swoim pierwszym konkursie Red Bull King of the Air i od razu zajął drugie miejsce. W 2021 r. zwyciężył w zawodach Big-Air w konkursie Cold Hawaii Games w Danii. 25-latek prowadzi własną szkołę sportów wodnych, Liam Whaley Pro Center, na plaży Valdevaqueros w Tarifie, ze sprzętem kite DUOTONE i ekskluzywną Porsche Lounge.

Grupa spacerowiczów na miejskiej plaży w Tarifie patrzy w osłupieniu, słychać szepty, strzępy słów: „increíble… espectacular… loco…” – niewiarygodne, spektakularne, szalone. Rita Arnaus stoi obok i uśmiecha się, obserwując tę megapętlę: „Liam jest w swoim żywiole”. Mieszkający na hiszpańskiej Ibizie 25-latek to profesjonalny kitesurfer i gwiazda tej sceny. Oprócz freestyle’u jego specjalnością jest Big Air. Kiteboarderzy starają się skakać jak najwyżej i długo żeglować w powietrzu, wykonując przy tym triki. Rita Arnaus, koleżanka z zespołu Liama, jest świetna we freestyle’u – dyscyplinie, w której trudne technicznie triki wykonywane są w stylu gimnastycznym. 27-latka od kilku dni trenuje razem z Liamem w Tarifie.

Rita Arnaus

Mistrzami Hiszpanii w windsurfingu byli już rodzice 27-latki. Rita, urodzona i wychowana w Barcelonie, zaczęła uprawiać kitesurfing dopiero w wieku 16 lat. Nieco później została profesjonalną zawodniczką kite, w wieku 19 lat wzięła udział w swoich pierwszych zawodach i kilkakrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Hiszpanii. Obecnie jest wicemistrzynią GKA Freestyle World Tour roku 2021.

Czysty surrealizm:

Czysty surrealizm:

It looks like photomontage and is considered the most difficult discipline in the kitesurfing scene – big air. Liam Whaley accelerates to as much as 100 kmh as he performs a jump behind the 718 Boxster.

To miejsce na Costa de la Luz jest dla Europy tym, czym hawajska wyspa Maui jest dla świata: legendarnym miejscem dla wszystkich entuzjastów sportów boardingowych. Tutaj, w najdalej na południe wysuniętym punkcie kontynentu europejskiego, w Cieśninie Gibraltarskiej, wiatry wieją silniej i częściej niż gdziekolwiek indziej na kontynencie. Magiczne miejsce, gdzie spotykają się Europa i Afryka, Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne. Tarifa przyciąga entuzjastów kiteboardingu, jest także miejscem rozgrywania międzynarodowych zawodów. W latach 90. była ona centrum windsurfingu, obecnie rozpoczyna się tu era kitesurfingu, współczesnego trendu sportów wodnych.

Sportu ekstremalnego, który fascynuje. Zachwyca on nie tylko widzów czy przypadkowych spacerowiczów, ale przede wszystkim również ludzi aktywnych, do tego stopnia, że dosłownie ulegają oni jego czarowi. Ślizganie się po wodzie jest zabawne, a skoki i loty w powietrzu – lekkie i jednocześnie zapierające dech w piersiach. Kitesurfing jest widowiskowy – a czasami bardzo ryzykowny. Jednocześnie jego zasady można opanować szybciej (w jeden tydzień), niż dzieje się to w przypadku każdego innego sportu boardingowego. Potem pojawia się wiele możliwości, ponieważ cechą szczególną kitesurfingu jest elastyczność na desce.

Krótko mówiąc: dla każdego stylu coś się znajdzie. Dla specjalistów od fal, artystów skoków, fanów trików, a także tych wszystkich, którzy po prostu szukają relaksu i chcą poczuć świeżość wiatru.

Najlepsze wyposażenie:

Najlepsze wyposażenie:

Liam’s boards are high-tech constructions made of carbon.

Wiatru, który ma pozytywny wpływ na dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, co wykazały nawet najnowsze badania psychologiczne. Kitesurfing uczy opanowania i akceptacji faktu, że nie zawsze da się w pełni kontrolować pewne aspekty naszego życia. Wiatr i fale nie poddają się ludzkim wyobrażeniom. Kiedy Liam wraca na plażę po swojej sesji Big-Air, również mówi: „Jeśli mam zły dzień, jadę nad morze – to moja strefa bezpieczeństwa. Nie muszę z nikim rozmawiać, swoje emocje odreagowuję na wodzie. To mnie pozytywnie doładowuje”. 

Wschodni wiatr w Levante nieco ucicha. Nadszedł czas, aby przenieść się z plaży Balneario na inną, bardziej odpowiednią dla freestyle’u Rity plażę. Na Valdevaqueros. Liam pakuje sprzęt do swojego Cayenne E-Hybrid Coupé. Tym modelem w domu w Barcelonie jeździ również Rita.

Na czas krótkiej podróży do Tarify wsiadła na lotnisku w Maladze do jubileuszowego modelu 718 Boxster 25 Years Edition. Wiatr wzmagał się już podczas jazdy – Rita mogła cieszyć się nim dzięki opuszczanemu dachowi. Teraz przesiada się z kabrioletu na deskę.

Na Playa Valdevaqueros Rita wyciąga swój sprzęt z siedzenia pasażera Boxstera, przygotowuje latawiec, wskakuje w kombinezon i mknie na wodę. Hiszpanka z gracją tancerki wykonuje kilka obrotów, podczas skoków przekłada za plecami drążek latawca z jednej ręki do drugiej, obraca się wokół własnej osi w powietrzu, nad głową, do przodu, do tyłu – przywodząc na myśl tancerkę. Rita musi się uśmiechnąć, gdy po powrocie na ląd pada pytanie o takie porównanie: „Jako nastolatka marzyłam o karierze tancerki. Dzięki temu nauczyłam się panować nad ruchami swojego ciała”. Do dziś, jak twierdzi, bardzo przydaje jej się to podczas uprawiania kitingu. „Decyzja o rezygnacji z nauki tańca była trudna. Ale udało mi się połączyć obie pasje. Bo dziś tańczę z wiatrem”. 


Na filmie: Spektakularne wrażenia z Tarify

Wietrzne perspektywy, bajeczne plaże i autentyczne impresje będące udziałem Christophorusa: Liam Whaley i Rita Arnaus wykonują na wodzie niesamowite triki, poszukując optymalnego ujęcia – na potrzeby idealnego zdjęcia.

Zaangażowanie w kitesurfing

Oprócz tenisa i golfa Porsche promuje rozwój sportu kitesurfingowego. Przykładem może być wsparcie producenta samochodów udzielone po raz pierwszy podczas zawodów Big-Air Red Bull King of the Air, które odbyły się w listopadzie 2021 r., oraz współpraca z wiodącą na świecie marką kiteboardingową DUOTONE. Liam Whaley i Rita Arnaus to partnerzy Porsche, reprezentujący dyscyplinę kitesurfingu na najwyższym światowym poziomie.

Bernd Zerelles
Bernd Zerelles