ICON: Małe ukłucie

Gorąca opona? Temperatura ogumienia jest decydującym parametrem wpływającym na osiągi.

   

W modelu seryjnym czy w wozie wyścigowym: opony to jedyne punkty styczne między pojazdem a jezdnią. Ich przyczepność ma w codziennym życiu decydujący wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy, a w rywalizacji na szybkie pokonywanie okrążeń. Inżynierowie Porsche specjalizujący się w wyścigach mają to na uwadze już we wczesnych latach pięćdziesiątych. Aby optymalnie wykorzystać potencjał ogumienia, już wówczas oprócz ciśnienia zwracano przede wszystkim uwagę na jeszcze jeden parametr: temperaturę bieżnika. Informuje o tym również pierwsze wydanie Christophorusa sprzed 70 lat.

Z tego względu po dziś dzień opony wyścigowe otrzymują małe ukłucie, gdy kierowca zajedzie do pit stopu. Zaledwie na kilka milimetrów eksperci od opon wkłuwają w gumę precyzyjną igłę pomiarową. Ten sposób postępowania niewiele zmienił się na przestrzeni dekad, udoskonalono jedynie metody: wcześniej koncentrowano się przede wszystkim na temperaturze na środku profilu, obecnie sprawdza się dodatkowo wartości po stronie wewnętrznej i zewnętrznej. 

Wyniki pomiarów z tych trzech punktów dostarczają istotnych informacji: Czy sprawność opon jest wykorzystywana efektywnie? Czy też przecenia się ją, a może wręcz przeciwnie: nie docenia się jej? W idealnym przypadku potencjał ogumienia jest wykorzystywany równomiernie na całej szerokości powierzchni stykowej. 

Opony wyścigowe bez bieżnika, tzw. slicki, lubią ciepło. Najlepszą przyczepność zapewniają w zakresie od 90 do 110 stopni Celsjusza. W profesjonalnych warunkach sportowych rozgrzewa się je za pomocą koców grzewczych lub w komorach cieplnych do temperatury ok. 80 stopni. Dzięki temu na torze szybciej uzyskują swój optymalny przedział temperaturowy.

W latach pięćdziesiątych przyrządy pomiarowe przypominały jeszcze tradycyjne termometry do mierzenia temperatury ciała. Nowoczesne urządzenia cyfrowe działają szybciej i precyzyjniej. W niezmiennie analogowy sposób funkcjonuje natomiast udostępnianie zarejestrowanych wartości: są one notowane odręcznie i przekazywane inżynierom wyścigowym na karteczkach. 

Klaus-Achim Peitzmeier
Klaus-Achim Peitzmeier