Zwycięska formuła pana Liu

Uniwersytet Tongji w Szanghaju należy do najbardziej cenionych uczelni świata. Porsche od dawna utrzymuje z nim intensywne relacje, wspierając wschodzące talenty inżynierskie. Do najlepszych studentów szkoły zalicza się Liu Fan. Pod jego kierownictwem uczelniany zespół wygrał chiński konkurs innowacyjności Formula Student Electric.

  

„Ukrywaj swoje mocne strony” – tak brzmi życiowe motto rodziców Liu Fana.
Utalentowany inżynier:

Utalentowany inżynier:

Liu Fan already discovered his passion for electric engines by the age of eight.

Jeżeli był to plan, to – trzeba przyznać – udany. „Fan” – tak państwo Liu z północnych Chin nazwali swojego syna urodzonego w 1997 r. W wolnym tłumaczeniu słowo to oznacza „przeciętny”. Dla nauczycieli z nadmorskiego Qinhuangdao, gdzie Wielki Mur styka się z morzem, imię miało podwójne dno. Z jednej strony wyrażało się w nim życzenie, aby chłopiec dorastał w normalnych i beztroskich warunkach. Z drugiej strony imię ma wydźwięk filozoficzny, ponieważ nawiązuje do motta byłego chińskiego męża stanu Denga Xiaopinga: „Ukrywaj swoje mocne strony”. 

Do Liu Fana – imię w Chinach zawsze stoi na drugim miejscu – maksyma ta pasuje jak ulał. W jego ojczyźnie młodzież musi przejść restrykcyjny proces rekrutacji, aby przebić się do szkolnictwa wyższego. Liu Fan zdołał dostać się nie tylko do ekstraklasy, lecz przy okazji także do inżynieryjnej młodzieżowej ligi mistrzów – studiuje na szanghajskim Uniwersytecie Tongji, jednej z najbardziej renomowanych uczelni świata.

Obecnie Fan jest już na ostatniej prostej do uzyskania dyplomu. Na swojej drodze zgromadził też liczne wyróżnienia. Najważniejsze z nich: Kilka miesięcy temu jako kapitan poprowadził zespół uniwersytetu Tongji po zwycięstwo w konkursie innowacyjności Formula Student Electric. Studenci konstruują i prowadzą w nim bolidy napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym. Fan dowodził zwycięską drużyną złożoną z około setki kolegów. Projekt był wspierany przez Porsche Chiny.

„Wraz z kolegami mógłbym bez trudu założyć firmę”. Liu Fan

Kontakty Uniwersytetu Tongji z Niemcami mają wieloletnią tradycję, która zaczęła się na długo przed skonstruowaniem w Zuffenhausen pierwszego wozu sportowego. Obecna elitarna uczelnia została założona w 1907 r. przez niemieckich lekarzy jako instytucja kształcąca personel medyczny. Więzi tej nie naruszyły ani wojny, ani rewolucje. Utworzone w 1998 r. chińsko-niemieckie kolegium uczelniane uchodzi obecnie za sztandarowy przykład wymiany wiedzy między narodami. 

Ta więź przywiodła na Uniwersytet Tongji także Olivera Blumego, gdzie zdobył on tytuł doktorski. „Dostrzegłem tu u ludzi ogromną kreatywność, a także gotowość do rozwijania samych siebie i swojego kraju. Ta dynamika wywarła na mnie ogromne wrażenie”, komentuje Blume. 

Obecny prezes zarządu Porsche zdecydował się wówczas na ten krok za namową swojego promotora – Chińczyka, który nauczał na Politechnice Brunszwickiej. Blume rozpoczął studia w nowo utworzonym instytucie motoryzacji na Uniwersytecie Tongji i w 2001 r. jako pierwszy Niemiec uzyskał tam doktorat. Więź ta przetrwała po dziś dzień. „Oliver Blume odwiedził nasz zespół”, opowiada będący wciąż pod wrażeniem wizyty Liu Fan. „Jeszcze bardziej umocniło mnie to w zamiłowaniu do Porsche”.

Elita jutra:

Elita jutra:

Porsche supports research into intelligent vehicles at Tongji University in Shanghai.

Porsche China świętuje w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Rozwój był imponujący – już od 2015 r. Chiny są krajem, w którym producent samochodów sportowych osiąga najlepsze wyniki sprzedaży. Porsche od początku wspierało projekty społeczne i kulturalne w Państwie Środka. W kwietniu 2019 r. Uniwersytet Tongji oraz przedsiębiorstwo podpisały umowę o współpracy. Utworzenie chińsko-niemieckiej katedry inteligentnych pojazdów stanowi jej część w równym stopniu, co kolejne oferty edukacyjne oraz transfer wiedzy. Dzięki tej inicjatywie studenci mogli również na miejscu skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów Porsche Engineering. Gdy kontakt osobisty stał się niemożliwy ze względu na pandemię, przestawiliśmy się na dydaktykę cyfrową. Mniej teoretycznie, ale za to bardziej sportowo młodzi ambitni inżynierowie z uczelnianego zespołu DIAN Racing Team przeszli kurs jazdy w Shanghai Porsche Experience Center, graniczącym z torem Formuły 1. Objął on również lekcję z zarządzania energią kierowanego pojazdu – studenci zasiedli m.in. za kierownicą Taycana. 

Podatny grunt dla startupów

Prace badawcze są silnie ukierunkowane na funkcje cyfrowe, które dla Chin mają kluczowe znaczenie. Nigdzie indziej na świecie nie powstaje tak wiele startupów. Młode pokolenie uchodzi za ważny barometr motoryzacyjnej przyszłości. Wpasowuje się w to średnia wieku chińskich klientów Porsche, która wynosi 35 lat – wobec 53 lat w skali globalnej. Co więcej, w Chinach niemal co drugie Porsche należy do kobiety. 

Pionierzy:

Pionierzy:

Team captain Liu Fan and DRe20 driver Xiao Wenbo head Tongji University’s racing team, which has around one hundred members. Their mission: environmentally compatible mobility.

Liu Fan odkrył w sobie pasję dla pojazdów podczas zabawy zdalnie sterowaną wyścigówką. Ale ówczesnego ośmiolatka bardziej niż prędkość interesował sposób działania elektrycznego samochodzika. Rozbudziło to w nim fascynację nowymi technologiami, jak napędy elektryczne. Przy tym Liu Fan niemal odruchowo zwraca uwagę, że ta idea nie jest znów taka nowa: „Jakkolwiek by było, już w 1900 r. na wystawie światowej w Paryżu zaprezentowano elektryczny pojazd Lohner-Porsche.

„Wdrażanie wraz z zespołem rozwiązań pod presją czasu było dla mnie fascynujące”.

Student wspomina również o Lohner-Porsche „Semper Vivus” z tego samego roku. W jego mieszanym napędzie dostrzega przykładowo protoplastę Porsche Cayenne E-Hybrid, którym przemieszcza się dzisiaj po kampusie. Liu Fan jest fanem napędów alternatywnych. Obecnie jego wymarzonym samochodem jest Porsche Taycan. Jego oczkiem w głowie pozostaje jednak zwycięskie auto jego zespołu Formula Student Electric – urzekający model DRe20 z imponującym spoilerem.

Formula Student to nie mistrzostwa organizowane jako seria wyścigów, lecz konkurs innowacyjności o zasięgu globalnym, którego początki sięgają 1981 r. Zespoły rywalizują w różnych dyscyplinach o punkty – począwszy od projektu poprzez wykonanie konstrukcji po parametry samochodów. Część praktyczną ewaluacji stanowi jazda testowa na czas. Ponadto należy zaliczyć jazdę na długim dystansie oraz test przyspieszenia. Zazwyczaj mierzą się ze sobą zespoły w skali globalnej, jednak pandemia wstrzymała prace rozwojowe studentów w wielu krajach. Także planowana niemiecko-chińska wymiana studentów padła ofiarą wirusa. I to gdy Liu Fan zaczął już uczyć się niemieckiego. 

Dlatego konkurs ograniczył się do skali lokalnej. Zmagania 101 zespołów w Xiangyang w prowincji Hubei trwały sześć dni. Tylko same chińskie drużyny uniwersyteckie – w liczbie 67 – ustawiły na linii startu wozy sportowe z napędem wyłącznie elektrycznym. 

W fazie przygotowawczej także zespół Uniwersytetu Tongji musiał przestawić się na pracę w trybie home office. Liu Fan, już w 2017 r. wyróżniony przez uczelnię jako wybitny akademicki lider, został wybrany szefem drużyny i objął koordynację jej działań. „Jako kierowca byłbym tak czy owak nazbyt powściągliwy”, mówi z uśmiechem. Podczas gdy konkurenci sięgnęli po standardowe rozwiązania w dziedzinie układów sterowania akumulatorem, grupa z Uniwersytetu Tongji samodzielnie zaprojektowała serce swojego elektrycznego auta. 

„Już w 1900 r. zaprezentowano elektryczny pojazd Lohner-Porsche”.

Liu Fan stworzył oprogramowanie umożliwiające jednolitą dokumentację konstrukcji pojazdu i zapunktował u jury dzięki sprawnej wymianie danych i komunikacji. Fan był zachwycony pracą zespołową: „Wdrażanie wraz ze zgranym zespołem rozwiązań pod presją czasu było dla mnie fascynujące”. Mógłby z kolegami bez trudu założyć firmę, albo nawet: podjąć pracę w Porsche, od zaraz. Kto wie, może pierwszy krok ku temu został już poczyniony, jako że współpraca między Uniwersytetem Tongji a Porsche obejmuje rocznie pięć staży praktykanckich dla wyróżniających się studentów. Liu Fan jest teraz jednym z nich. I z całą pewnością nie jest to ostatni młody człowiek, którego Porsche wspiera w początkach zawodowej kariery.

Markus Stier
Markus Stier