Big Loop
Już dziś sztuczna inteligencja ma duże znaczenie dla rozwoju Porsche. W najbliższej przyszłości eksperci będą mogli wykorzystywać uczenie maszynowe do optymalizacji funkcji w samochodach sportowych marki bezpośrednio na drodze.
Ilustracje: Design Hoch Drei
Big Loop oznacza stałą wymianę danych pomiędzy pojazdem a backendem, czyli infrastrukturą przetwarzającą dane w tle. Dzięki sztucznej inteligencji technologia ta pozwala na bieżąco optymalizować systemy wspomagania kierowcy i inne funkcje pojazdu. Tak w dużym uproszczeniu może to działać w przyszłości na przykładzie tempomatu Adaptive Cruise Control (ACC): Rozbudowany układ czujników pojazdu rejestruje każdy ruch i położenie – również odległość od pojazdu z przodu. Komputer pokładowy na bieżąco przesyła takie informacje w postaci zanonimizowanego strumienia danych przez sieć komórkową do chmury. W tej wydajnej infrastrukturze informatycznej dane są przetwarzane za pomocą specjalnych algorytmów. Opracowywane na tej podstawie ulepszone funkcje lub nowe aplikacje można testować najpierw w tle, w tzw. shadow mode. Nowy wariant działa wtedy jak cień w oddzielnym środowisku sprzętowym, nie wpływając przy tym na pracę systemu ACC.
Programiści analizują każde rozwiązanie wspomagane przez sztuczną inteligencję i decydują, czy powinno ono być dostępne również dla klienta. Jeżeli ich opinia jest pozytywna, aktualizacja jest instalowana w pojeździe z wykorzystaniem technologii over-the-air – za pośrednictwem sieci komórkowej. Tak w skrócie działa Big Loop.
W przyszłości ten zintegrowany obieg danych i błyskawiczna symulacja w dziale rozwoju znacznie przyspieszą prace nad automatyzacją. Ważnym krokiem na drodze do tego celu jest fakt, że Taycan, jako pierwszy model Porsche, jest już dziś gotowy do aktualizacji over-the-air.
Warunkiem jak najlepszej optymalizacji w systemie Big Loop jest obszerna baza danych. Dzięki kooperacji z innymi markami koncernu Volkswagen Porsche ma tutaj przewagę – specjalnie utworzone do tego celu przedsiębiorstwo Cariad (Car, I Am Digital) które łączy potężny wspólny zasób danych z pracami rozwojowymi nad oprogramowaniem. Na podstawie tych danych inżynierowie Porsche opracowują układy i funkcje z charakterystycznym dla marki DNA. Systemy wspomagania zwiększają bezpieczeństwo i wygodę, odciążają w korku i podczas parkowania, a nawet pełnią rolę instruktorów. O wykorzystaniu ich decyduje jednak kierowca, który w Porsche zawsze ma możliwość całkowicie samodzielnego kierowania pojazdem.