Kiedy, jeśli nie teraz?
Najnowocześniejsza technologia wyścigowa na drodze – w nowym Porsche 911 GT3 dochodzą do głosu najmocniejsze geny marki, tworząc coś jeszcze potężniejszego. Ekstremalne osiągi łączą się z komfortem na co dzień. To owoc pasji do doskonałości. Tu i teraz.
Ilustracje: Ioannis Karanasios
W wyobraźni Waltera Röhrla rozgrywają się ekscytujące sceny sprzed ponad 20 lat. „Nigdy nie sądziliśmy, że seryjne auto pokona północną pętlę Nürburgringu w czasie poniżej ośmiu minut” – wspomina legendarny kierowca. Pierwsze Porsche 911 GT3 potrafiło tego dokonać, pewnie również dlatego, że po torze Nürburgring prowadził je dwukrotny rajdowy mistrz świata. W 1999 r. po 20,6 km stoper zatrzymał się z czasem 7:56,33. Sensacja! Dla 23-letniego wówczas Jörga Bergmeistera, przyszłego kierowcy fabrycznego Porsche, sprawa była jasna – GT3 to jego wymarzony samochód.
Teraz Porsche zaprezentowało siódmą odsłonę tego wyczynowego wozu sportowego. Podczas końcowych jazd próbnych Bergmeister i Lars Kern katapultują się w nim przez „Zielone Piekło”. Kierowca rozwojowy Kern osiąga absolutny rekord podczas czterech prawie tak samo szybkich okrążeń na liczącym dziś 20,8 km torze – dokładnie 6:59,927. O minutę szybciej niż za pierwszym razem. „To ogromna różnica!” – mówi Röhrl.
W najnowszym GT3 tkwi znacznie więcej wyścigowej technologii niż w którymkolwiek z jego poprzedników. Układ przedniej osi z podwójnymi wahaczami, dopracowana aerodynamika z tylnym spoilerem typu „łabędzia szyja” i wyrazisty dyfuzor to tylko niektóre z nich. 45-letni dziś Bergmeister dobrze zna te elementy z 911 RSR, fabrycznego wozu wyścigowego GT, który zapewnił Porsche zwycięstwa w Le Mans i tytuł mistrza świata.
Stymulujące wrażenia dźwiękowe
Wszystko super, wszystko high-tech, ale absolutną sensacją zawsze był i jest do dziś ten niesamowity dźwięk. „Jest stymulujący”, mówi z uznaniem Röhrl, „nie oprze mu się żaden entuzjasta motoryzacji”. Bergmeister przytakuje, bo sam opiekuje się nowym pokoleniem fanów: „Mój trzyletni syn lubi jazdę przy otwartym sportowym układzie wydechowym”. Orkiestrowy silnik wolnossący generuje moc 375 kW (510 KM). Czterolitrowy, sześciocylindrowy silnik typu bokser bazuje na jednostce napędowej modelu 911 GT3 R i został wykorzystany w praktycznie niezmienionej formie w nowym 911 GT3 Cup. Cała wyczynowa technologia pochodzi z Porsche Motorsport – została opracowana we Flacht, legendarnym obszarze na południowym krańcu centrum rozwojowego w Weissach.
Nowe GT3, standardowo wyposażone w dwusprzęgłową przekładnię Porsche, przyspiesza od zera do 100 km/h w 3,4 sekundy i osiąga maksymalną prędkość 318 km/h. Maksymalną wydajność osiąga przy 8400 obrotach na minutę. „W ciągu 20 lat praktycznie wszystkie rozwiązania opracowane dla wyścigowych samochodów GT weszły do samochodu seryjnego” – podsumowuje Röhrl.
911 GT3: zużycie paliwa, cykl łączony (WLTP) 13.0 – 12.9 l/100 km, emisja CO₂ średnia (WLTP) 294 – 293 g/km, CO₂ class G , CO₂ class weighted combined G
Od wyścigowych modeli GT
do produkcji seryjne
„Nigdy nie prowadziłem lepszego samochodu seryjnego. Jest zawsze pod kontrolą” – Bergmeister zachwyca się nowym osiągnięciem Porsche.
Röhrl potwierdza: „Balans to klucz do szybkiej jazdy. A ja przez całe życie byłem fanatykiem wagi”. Uśmiechając się, mierzący 196 cm Röhrl klepie się po płaskim brzuchu. „Kiedy słyszę, że nowe GT3, które jest znacznie większe i potrafi znacznie więcej, waży niecałe 70 kg więcej niż pierwsze GT3, mogę powiedzieć tylko jedno – to prawdziwy cud techniki!”.
Wagę lekką samochód zawdzięcza swoim wyścigowym genom: przedniej masce silnika wykonanej z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym, lekkim szybom, zoptymalizowanym tarczom hamulcowym i kutym felgom z lekkich stopów. Lekki sportowy układ wydechowy to oszczędność 10 kg. Nowe GT3 waży łącznie 1435 kg. Amatorzy wyjątkowo purystycznych rozwiązań mogą zamówić sześciobiegową skrzynię manualną i zaoszczędzić kolejnych 17 kg. Opcjonalnie dostępne są dalsze elementy ograniczające masę, np. dach z widocznych włókien węglowych.
„Balans to klucz do szybkiej jazdy”. Walter Röhrl
Na torze wyścigowym pomocny będzie optyczny asystent zmiany biegów z kolorowymi paskami po lewej i prawej stronie tachometru. Żółte paski stają się coraz dłuższe, by w końcu zacząć migać na niebiesko przy optymalnej prędkości obrotowej. Również kontrolka zmiany biegów to element wyścigowej technologii z Flacht. Ponadto nowy Track Screen dostarcza informacji o wydajności samochodu, takich jak ciśnienie w oponach, ciśnienie oleju, temperatura i poziomy napełnienia. Dzięki tym i wielu innym detalom GT3 to prawdziwy atleta, zapewniający czystą przyjemność z jazdy po torze. Ale nie tylko.
Najmocniejsze seryjne 911 z silnikiem wolnossącym jak na najwyższej klasy maszynę wyścigową oferuje zaskakującą dozę komfortu jazdy na co dzień. Legendarny kierowca chciałby dodać jeszcze jedno: „Jestem często pytany, które Porsche 911 lubię najbardziej. Odpowiadam zawsze, że to najnowsze i kolejne”, podsumowuje Röhrl.
SideKICK: Rozmowa w 9:11 Magazine i w the Porsche Podcast
Rozmowę Waltera Röhrla i Jörga Bergmeistera o nowym Porsche 911 GT3 można obejrzeć w najnowszym odcinku 9:11 Magazine na stronie 911-magazine.porsche.com. Tematem the Porsche Podcast jest zaś mit GT. W wersji niemieckiej szef działu komunikacji Porsche, Sebastian Rudolph, wita Jörga Bergmeistera, który rozmawia z szefem działu rozwoju GT, Andreasem Preuningerem.
W angielskim podcaście Sebastian Rudolph rozmawia z kierownikiem serii Frankiem-Steffenem Walliserem i ambasadorem marki Markiem Webberem o magii tych dwóch liter. Wszystkie odcinki podcastu oraz ich transkrypcje w językach niemieckim i angielskim są dostępne na stronie newsroom.porsche.de/podcast (nagrania anglojęzyczne na newsroom.porsche.com). Materiały bez transkrypcji można znaleźć też na wszystkich platformach podcastowych.
Wyścigowe arcydzieło
Okładka tego numeru ma historyczny pierwowzór. To nawiązanie do plakatu z 1983 r., zaprojektowanego przez Ericha Strengera. Porsche zatrudniło tego grafika ze Stuttgartu w 1951 r. Swoimi plakatami wyścigowymi ukształtował on wizerunek Christophorusa i marki. Zamieszczona po lewej stronie praca przedstawia Porsche 956, którym jechał Jacky Ickx. Belg zdobył w 1983 r. mistrzostwo świata w wyścigach długodystansowych.
Zużycia paliwa/prądu
911 GT3
-
13.0 – 12.9 l/100 km
-
294 – 293 g/km
-
G Class
-
G Class