Continue

Aktualności ze świata Porsche.  

  

Wyróżniony pomysł

Porsche dąży do zapewnienia przejrzystości w kwestii śladu węglowego całego łańcucha dostaw i sięga w tym celu po innowacyjne rozwiązania. Wspólny projekt pilotażowy firmy Porsche oraz jej dostawców – firm BASF i Motherson – został wyróżniony nagrodą Global Innovation Award amerykańskiego inwestora Plug&Play. CarbonBlock to nazwa nagrodzonego programu stworzonego przez startup CicularTree z Berlina. Opracowana w ramach projektu aplikacja blockchain umożliwia śledzenie emisji gazów cieplarnianych w łańcuchach dostaw. Tak zwane inteligentne kontrakty, udostępniane firmom biorącym udział w procesie, dostarczają cyfrowych informacji na temat emisji CO2 w całym łańcuchu dostaw, co umożliwia znormalizowane obliczanie śladu węglowego produktu.

Zawsze aktualne

Wraz z rosnącą liczbą stale zyskujących na znaczeniu cyfrowych funkcji w samochodach producenci coraz większy nacisk kładą na aktualizacje oprogramowania poprzez interfejs radiowy, tzw. aktualizacje OTA (Over the Air). Uważa się, że oprogramowanie będzie znaczącym czynnikiem wyróżniającym produkty w przyszłości. Dzięki udziałom w firmie Aurora Labs Porsche Automobil Holding SE wzbogacił swoje portfolio w tej rozwojowej branży. Powstałe w 2016 r. izraelskie przedsiębiorstwo Aurora Labs specjalizuje się w walidacji, weryfikacji i aktualizacji oprogramowania w sektorze motoryzacyjnym i systemów łączności.

Opracowana przez Aurora Labs technologia analizowania kodu źródłowego Line-of-Code-Behavior wyznacza nowy standard w dziedzinie zarządzania oprogramowaniem, zdalnej diagnostyki oraz aktualizacji Over the Air. Gwarantuje ona przeprowadzanie aktualizacji systemów całego pojazdu bez straty czasu, rozpoznając przy tym ewentualne błędy oprogramowania. W przypadku wykrycia problemów przywracana jest ostatnia działająca wersja oprogramowania, dzięki czemu nie dochodzi do przestojów w działaniu systemów. Ponadto rozwiązanie pozwala na skrócenie czasu instalacji aktualizacji o nawet 90%, a także redukcję kosztów transferu danych oraz zapotrzebowania na pamięć i energię.

E-bonus

Zachęta do zrównoważonego transportu: Wydzielony z firmy Porsche Digital startup o nazwie &Charge z siedzibą we Frankfurcie nad Menem oferuje pierwszy w Europie program lojalnościowy dotyczący e-mobilności. Za zakupy, rezerwacje i inne transakcje zrealizowane za pośrednictwem cyfrowej platformy użytkownicy otrzymują tak zwane kilometry. Mogą je następnie wymienić na kredyt na ładowanie samochodu elektrycznego, bezpłatne przejazdy publicznymi hulajnogami elektrycznymi lub oferty car-sharing. &Charge – jako firma, która od chwili utworzenia pozostaje neutralna klimatycznie – chce w znaczącym stopniu przyczynić się do przyspieszenia zmian idących w kierunku zrównoważonego transportu. Obecnie jej oferta dostępna jest w Niemczech, Austrii, Belgii, Szwajcarii i Holandii, wkrótce ma ona zostać rozszerzona na kolejne kraje. Do inicjatywy dołączyło już ponad 700 partnerów z branży e-commerce oraz 16 dostawców usług w zakresie e-mobilności.

(Nie)zwykły len

Test wytrzymałości wyjątkowego Porsche: Podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Nürburgring po raz pierwszy wystartowało Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport MR z karoserią wykonaną z ekologicznych materiałów kompozytowych, których podstawę tworzą naturalne włókna lnu, pozyskane w ramach produkcji rolnej. Zastępują one komponenty odlewane z metalu lub tworzywa sztucznego, wykorzystywane w seryjnym samochodzie sportowym. By można było ją zastosować wyścigu, mieszanka włókien naturalnych musiała spełnić wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości. Zwłaszcza w sportach motorowych nowy materiał oferuje wiele korzyści: Elementy karoserii zapewniają pięciokrotnie lepsze tłumienie wibracji, a w razie wypadku rozpadają się na większe kawałki o mniej ostrych krawędziach. Jednocześnie produkcja komponentów jest tańsza i bardziej energooszczędna. Porsche testuje liczne ekologiczne materiały w celu ciągłej redukcji wpływu swoich produktów na środowisko. Rozwój innowacyjnego poszycia i elementów karoserii jest efektem zainicjowanej w 2016 r. współpracy Porsche z niemieckim Ministerstwem Polityki Żywnościowej i Rolnictwa, Instytutem Fraunhofera ds. Badań nad Drewnem i szwajcarskim przedsiębiorstwem Bcomp.

Powrót klasyka do kokpitu

W 1963 r. zasilany elektrycznie zegar znalazł swoje miejsce wśród pięciu instrumentów na desce rozdzielczej modelu 911. Zaprojektowany na jego podstawie przez Porsche Design zegarek Chronograph I osiągnął w 1972 r. światowy sukces. Teraz wzornictwo to powraca z nadgarstka na centralną pozycję na desce rozdzielczej. Zegar Porsche Design Subsecond, stanowiący element nowego pakietu Sport Chrono, jest hołdem złożonym tamtemu klasykowi. Czasomierz, który znów jest zasilany elektrycznie, to manufakturowe dzieło z wysokiej jakości wskazówkami i metalowym cyferblatem, na którym umieszczono ceramiczne indeksy pokryte substancją Superluminova. Dzięki połączeniu ze specjalnie opracowaną technologią podświetlania uzyskano wyjątkowy efekt i optymalną czytelność – tak samo jak w wysokiej klasy zegarkach naręcznych z kolekcji Porsche Design Sport Chrono, które dzięki licznym opcjom indywidualizacji można idealnie dopasować do czasomierza w pojeździe.