Cyfrowe i swojskie

Kto wsiądzie do Porsche Taycana, przeniesie się w inny świat, czując się przy tym jak w domu.

Ilustracje: Porsche

Porsche Taycan Turbo
Zużycie prądu, cykl łączony: 26,0 kWh/100 km
Emisja CO2, średnia: 0 g/km

Porsche Taycan Turbo S
Zużycie prądu, cykl łączony: 26,9 kWh/100 km
Emisja CO2, średnia: 0 g/km

(stan na 10/2019 r.)

Koncepcja obsługi

Taycan wchodzi w interakcję z pasażerami. Wszystkie niezbędne w tym celu interfejsy są umieszczone dokładnie tam, gdzie intuicyjnie oczekuje ich kierowca, a nie tam, gdzie jest to podyktowane jedynym wyświetlaczem. Koncepcja Porsche: Porsche Advanced Cockpit z maksymalnie czterema wyświetlaczami, w tym centralnym Curved Display po stronie kierowcy – z polami dotykowymi i licznymi możliwościami indywidualizacji. Wszystkie funkcje samochodu znajdują się w menu podstawowym, aby nie dekoncentrować kierowcy wyborem i nie odciągać jego uwagi od sytuacji na drodze. W dokonywaniu ustawień samochodu użytkownika wspierają generowane w czasie rzeczywistym grafiki 3D. Pasażerowie mogą aktywować sterowanie głosem, wypowiadając dwa słowa: „hej Porsche”, podobnie jak w niektórych modelach smartfonów. Sterowanie to jest oparte na rozumieniu języka naturalnego. Jeśli kierowca powie „jest mi zimno”, Taycan automatycznie podwyższy temperaturę.

Kierownica

Przycisk sterowania głosowego na kierownicy Porsche znaleźć można było dotychczas tylko w nowym 911. Nowy jest również przełącznik wyboru żądanego ustawienia rekuperacji: stałego włączenia, wyłączenia lub trybu automatycznego. Ponadto za pomocą systemu Porsche Communication Management (PCM) można dowolnie zaprogramować tzw. przycisk joker. Kto przy zakupie Taycana Turbo zamówi pakiet Sport Chrono, na wielofunkcyjnej sportowej kierownicy GT znajdzie też przełącznik trybów jazdy „Normal”, „Sport”, „Sport Plus” i „Individual”.

Przycisk startu

Taycana uruchamia się dokładnie w tym samym miejscu, w którym kierowca Porsche szukałby stacyjki – z lewej strony kierownicy – jednym naciśnięciem przycisku.

Innowacja?
Klasyka?
Jedno i drugie.

Porsche Advanced Cockpit

Wnętrze Taycana wyznacza nowe standardy, bazując w dalszym ciągu na tradycji klasycznych samochodów sportowych Porsche. Również w Advanced Cockpit najważniejszy jest bowiem kierowca. Architektura wychodzi mu naprzeciw, okalając go z każdej strony. W polu widzenia kierowcy umieszczony jest unikatowy w branży motoryzacyjnej zakrzywiony wyświetlacz o przekątnej 16,8 cala z trzema cyfrowymi, okrągłymi instrumentami z możliwością dowolnej konfiguracji; z prawej strony umieszczono wyświetlacz centralny o przekątnej 10,9 cala. Oba ekrany są prawie całkowicie pozbawione ramek, jak w nowoczesnym smartfonie. Za tą filozofią designu kryje się dążenie do stworzenia nierozpraszającego uwagi wnętrza. Niektórym kształt zakrzywionego ekranu wyda się znajomy – to nawiązanie do klasycznych kokpitów, jak tych z modeli Porsche 911 serii G z 1973 r.

Fotele

Doskonałe dopasowanie: Fotele w Taycanie zapewniają równie sportowe doznania, co w Porsche 911. Regulowane elektrycznie przednie siedzenia dostępne są w wersji komfortowej lub jako adaptacyjny wariant sportowy. Zapewniają one wygodę podczas podróży lub bardziej sportową charakterystykę i podparcie z boku podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. Tylne siedzenia można złożyć, uzyskując dodatkową przestrzeń do przewożenia również mniej poręcznych bagaży. Na życzenie wnętrze może być wykończone całkowicie bez użycia skóry naturalnej.

Ekran pasażera

Sposób na nudę: Opcjonalny ekran dla pasażera. Podczas gdy kierowca otrzymuje dane dotyczące stanu pojazdu, prędkości i zasięgu, pasażer może obsługiwać swój własny wyświetlacz i przykładowo posłuchać muzyki, a także zaplanować dalszą trasę na podstawie aktualnej sytuacji na drodze lub atrakcyjną przerwę w podróży. Tryb spokoju zapewnia zaś czystą przyjemność z jazdy: słodkie lenistwo w najpiękniejszym wydaniu.

Koncepcja wnętrza

Komfort dla wszystkich – tak brzmi obietnica wnętrza Taycana. I nie są to puste słowa. Zapewniają to nisko umieszczone podgrzewane fotele konturowe – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Konstrukcja kokpitu w pełni skupiona jest na kierowcy, ponieważ również w erze elektromobilności dla Porsche oczywiste jest, że samochodami tej marki kieruje się samodzielnie.

Chronograf

Powróćmy do przyszłości: Chronograf na tablicy rozdzielczej, element wyposażenia pakietu Sport Chrono, zachowuje w Porsche klasyczną zasadę działania – to świadoma stylistyczna decyzja, by w epoce cyfryzacji zastosować analogowy element wyposażenia.

Tradycja w zasięgu wzroku,
przyszłość na pokładzie.

Łączność

Własnym Porsche chce się kierować samemu – dotyczy to również Taycana. Ale czy wobec tego trzeba od razu zdecydować się na ostateczną konfigurację? Bynajmniej. Nowa usługa „Functions on Demand umożliwia dokupowanie nowych funkcji – w dowolnej chwili po nabyciu samochodu, a także tylko na określony czas – za jednorazową opłatą, w taryfie ryczałtowej lub w abonamencie. Aktualizacje oprogramowania będą docierać „Over the Air” od razu do garażu. Funkcje te będą wprowadzane stopniowo w coraz większej liczbie krajów.

Thorsten Elbrigmann
Thorsten Elbrigmann