După o luptă strânsă dusă până în manșa decisivă a ultimei etape a Campionatului Național de Viteză în Coastă, Alexandru Dodo Pițigoi a devenit, pentru al doilea an la rând, campion național al categoriei I FIA. Doar 0,095 de secunde l-au despărțit de Mihai Leu, care a încheiat al doilea, atât la Trofeul Audi Brașov, cât și în clasamentul final. Al treilea clasat la Brașov a fost Calin Făgădar, cu un model Mitsubishi Lancer Evo, cei trei protagoniști care au ocupat podiumul finalizând etapa la o diferență de mai puțin de jumătate de secundă.

A fost un weekend plin de adrenalină, în care am stat cu sufletul la gură până în ultimul moment”, a declarat Alexandru Pițigoi. ”Mai puțin de o zecime de secundă a făcut diferența, bătălia a fost foarte strânsă, dar sunt fericit că am reușit să obțin din nou acest titlu. Mașina s-a comportat absolut exemplar, am simțit că am obținut cea mai bună performanță posibilă. Nu doar eu, ci toată lumea a dat tot ce era mai bun în întregul Campionat din 2023, iar asta s-a văzut în timpii de pe trasee, care au fost și cu câteva secunde mai mici decât anul trecut. Pentru sezonul următor, intenționez să particip, alături de modelul meu Porsche, la mai multe etape în afara țării, la Campionatul European de Viteză în Coastă.”

Categoria I din cadrul Campionatului Național de Viteză în Coastă este destinată automobilelor derivate din modele de stradă și cuprinde majoritatea automobilelor de competiție aflate la start, exceptând prototipurile. Victoria lui Dodo Pițigoi a cântărit cu atât mai greu cu cât ceilalți doi competitori principali au concurat pe mașini mai puternice, încadrate la Grupa I de performanță.

În cadrul etapei disputate weekendul trecut, Dodo Pițigoi s-a impus și la Grupa a II-a de Performanță, unde a împărțit podiumul cu Radu Benea ( Porsche 911 GT3 Cup ) și Simone Tempestini ( Porsche 997 RGT ), astfel încât întregul podium al grupei a purtat însemnele Porsche.

Pentru Porsche a fost un sezon excepțional în motorsportul românesc, iar titlul obținut de Dodo Pițigoi pentru al doilea an la rând, pe același model Porsche, confirmă talentul lui extraordinar și abilitățile mașinii”, a spus Adrian Pascu, Director Executiv Importator Porsche. ”Performanțele obținute anul acesta de piloții Porsche, Dodo Pițigoi – campion național la viteză în coastă pentru a doua oară consecutiv - și Simone Tempestini - campion național absolut pentru a 8-a oară și campion național la asfalt-, au fost nu doar un cadou mult așteptat pentru aniversarea de 75 de ani a mărcii dar și o recunoaștere a ADN-ului său sportiv și a moștenirii legendare din motorsport. Etapa a fost un adevărat spectacol pentru toți iubitorii acestui sport care, s-a văzut în public, nu sunt puțini. Avem planuri și speranțe mari și pentru sezonul următor.”

Un total de 52 de piloți au luat startul la etapa de la Brașov, care a adus și un record de audiență pentru acest sezon de Mastes organizat sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv: peste 10.000 de spectatori.