Nowa era

Decyzja o produkcji Taycana w Zuffenhausen oznacza dla Porsche największe przedsięwzięcie budowlane w 80-letniej historii lokalizacji. Tradycyjna siedziba firmy w północnej części Stuttgartu przygotowuje się do wytwarzania samochodu przyszłości.

2018 r., 10 600 pracowników

2018 r., 10 600 pracowników

Obecnie Porsche rozbudowuje swoje zakłady, przygotowując je do produkcji Taycana. Powstają między innymi: nowa lakiernia, zakład karoseryjny, a także hala montażowa oraz logistyczna.

Powstaje ponad 1,2 tys. nowych miejsc pracy. Porsche inwestuje w samym tylko Zuffenhausen ok. 700 mln euro.

Historia siedziby firmy w Zuffenhausen rozpoczęła się przed 80 laty. Ówczesna spółka Dr. Ing. h.c. F. Porsche KG przeniosła się z centrum Stuttgartu do północnej dzielnicy miasta. Od samego początku pisała się tam historia motoryzacji: w Zuffenhausen powstała zerowa seria późniejszego „garbusa”, podobnie trzy wyścigowe coupé typ 64, rocznik 1939. Od 1950 r. na terenie zakładu produkowano pierwsze sportowe pojazdy marki Porsche: najpierw legendarny model 356, zaś od 1964 r. – 911. Teraz historyczna lokalizacja stoi u progu nowej ery. W związku z produkcją modelu Taycan obecnie powstaje tam fabryka wewnątrz fabryki. Od 2019 r. ten producent samochodów sportowych będzie wytwarzać oprócz obecnych dwudrzwiowych pojazdów również pierwszy w pełni elektryczny model seryjny tej marki. Powstaje ponad 1,2 tys. nowych miejsc pracy. Porsche inwestuje w samym tylko Zuffenhausen ok. 700 mln euro.

Do budowy nowego zakładu karoseryjnego, lakierni oraz mostu przerzutowego, a także hal montażowych, logistycznych oraz produkcji napędów elektrycznych i osi wykorzystanych zostanie łącznie kilkadziesiąt tysięcy ton stali. To odpowiada mniej więcej ilości potrzebnej do wykonania 100 tys. karoserii 911 Carrera. Objętość ziemi wykopanej w Zuffenhausen szacuje się na 28 tys. załadowanych ciężarówek, a dostarczony beton na ok. 112 tys. metrów sześciennych. Transportem tych ogromnych ilości materiałów po zatłoczonych ulicach Stuttgartu i ich przetwarzaniem na obecnych placach budowy zajmuje się blisko 300 logistyków oraz nawet 3 tys. specjalistów ds. budowy i instalacji przemysłowych. Do siedziby Porsche dostarczane są filar betonowe o masie sięgającej 100 ton. Ostatnio wiele dzieje się w Zuffenhausen.

Technika transportowa:

Technika transportowa:

Widok wnętrza nowego mostu przerzutowego unaocznia, co obecnie dzieje się w głównej siedzibie Porsche. Stare ustępuje miejsca nowemu, budynek z czerwonej cegły – zalążek firmy – jest otoczony stalowymi i szklanymi fasadami, które reprezentują nową erę bogatego w tradycje przedsiębiorstwa. Pod koniec 2019 r. obok klasycznych samochodów sportowych będą tu wytwarzane również pierwsze Porsche o napędzie wyłącznie elektrycznym. Na moście przerzutowym, jednym z najdłuższych na świecie, z lakierni do linii montażowej transportowane będą elementy układu napędowego oraz polakierowane nadwozia elektrycznego samochodu sportowego – na wysokości 20 metrów, nad czteropasmową stuttgarcką arterią, która dzieli teren na dwie części.

Długość: 890 m
Poziomy: 2
Fasada: 17 000 m2
Panoramiczne okna: 2

Montaż i logistyka:

Montaż i logistyka:

Sporo miejsca dla Taycana: Nowa hala montażowa i logistyczna będzie największym kompleksem budynków Porsche w Zuffenhausen. Jej wymiary są spektakularne, zaś budowa to dla planistów nie lada wyzwanie. W czasie, gdy czterokondygnacyjny obiekt powstaje w rekordowym tempie, wokół placu budowy trwa produkcja modeli 911, Boxster oraz Cayman, a także silników Porsche. Obecnie w hali instalowane są linie montażowe elektrycznego Porsche – zaś w przyszłym roku z taśmy zjadą pierwsze seryjne modele Taycana.

Wykopana ziemia: 240 000 m3
Wysokość: 38 m
Głębokość pod ziemią: 25 m
Powierzchnia kondygnacji brutto: 62 000 m2
Kubatura: 360 000 m3
Prefabrykaty: 2 760

Lakiernia:

Lakiernia:

Obecnie w lakierni stworzonej specjalnie dla Taycana wykonywane są ostatnie prace we wnętrzu budynku – między innymi na podłodze i suficie, podczas gdy również tam instalowane jest już wyposażenie techniczne do lakierowania. Cecha szczególna budynku: stalowa konstrukcja jest samonośna.

Długość: 216 m
Wysokość: 28 m
Materiał: 6 900 t stali

Kreatywność jako remedium na ograniczone miejsce

„Tu w Zuffenhausen bije serce Porsche”, podkreśla Reiner Luth, dyrektor ds. realizacji projektu fabryki. Wznoszone są nowe budynki, podczas gdy obok w najlepsze trwa produkcja seryjna – bez przestojów, bez opóźnień. Aby w przyszłości z taśmy w Zuffenhausen mógł zjeżdżać również Taycan, „operujemy poniekąd na otwartym sercu”, tłumaczy Luth medyczną paralelą. Kwestią oczywistą są wyzwania, jakie niesie za sobą ten „zabieg”.

Już sam harmonogram jest ambitny. Z końcem 2015 r. Porsche podejmuje decyzję o wytwarzaniu Taycana w swojej głównej lokalizacji. Zegar tyka, w 2019 r. ma ruszyć produkcja seryjna. Ale to nie jedyne wyzwanie. „Nie ma tu miejsca na opóźnienia”, wyjaśnia Jürgen King, dyrektor centralnego kierownictwa budowy, koordynujący prace z ramienia Porsche. „Aby można było zrealizować inwestycję, przeprowadzić musiało się 5 tys. pracowników – w niespełna pół roku”.

Siedziba Porsche jest ograniczona ze wszystkich stron. Sąsiaduje bezpośrednio z osiedlami, terenami innych firm, torami kolejowymi i drogami. Przykładowo nową lakiernię i zakład karoseryjny Taycana oddziela od linii montażowej czteropasmowa arteria. Ciasnota wymusza na Porsche kreatywność. Już w trakcie wcześniej realizowanych projektów rozbudowy Porsche pięło się do góry – i robi to także teraz. W nowej hali montażowej i logistycznej, a także w zakładzie karoseryjnym produkcja elektrycznego Porsche będzie obejmować cztery poziomy. Nowy model sportowego wozu będzie wytwarzany od góry do dołu: proces montażu kończyć będzie się na parterze, skąd pojazd po dokonaniu odbioru wyjedzie z hali montażowej. Zaplecze techniczne sterujące całą produkcją będzie zlokalizowane w kondygnacji podziemnej. Logistyczny majstersztyk, w zasadzie niespotykany w przemyśle motoryzacyjnym.

Rozbudowa zakładu to dla Lutha „ogromne wyzwanie”. King uzupełnia: „W obliczu tych warunków ramowych to nie tylko największy, lecz także najszybszy plac budowy w historii Porsche”. Nie było wątpliwości, że produkcja odbywać ma się w historycznej siedzibie firmy. Podkreśla to znaczenie głównej lokalizacji produkcyjnej, a także jej załogi – zapewniając również nabywcom Taycana gwarancję jakości „made in Germany”.

Zakład karoseryjny:

Zakład karoseryjny:

Nowy zakład karoseryjny to drugi co do wielkości kompleks budynków, zaraz po hali montażowej i logistycznej Taycana. Prace budowlane ruszyły już w ostatnim kwartale 2015 r. Dzisiaj powstają tam pierwsze karoserie pojazdów przedseryjnych. W przyszłości będą tu powstawać nadwozia modeli 911 oraz Taycan.

Kubatura: 320 000 m3
Powierzchnia kondygnacji brutto: 65 000 m2
Wysokość: 30 m
Materiał: 20 000 t stali, 35 000 m3 betonu

Zrównoważone auta ze zrównoważonej produkcji

Napędy elektryczne i osie pierwszego elektrycznego Porsche będą również powstawać w głównej lokalizacji firmy. „Jesteśmy z tego szczególnie dumni”, mówi Luth. To samo tyczy się celu, jakim jest fabryka neutralna pod względem emisji CO2 – „kropka nad i naszych wyzwań”, jak określa to King. W planach jest 42 tys. metrów kwadratowych zazielenionego dachu, zaś przed nowymi halami mają być zasadzone liczne drzewa. Równocześnie znikają stare, nieefektywne i mało ekologiczne budynki. Kto odwiedzi w przyszłości główną lokalizację lub choćby tylko ją minie, nie może mieć wątpliwości, że Porsche przywiązuje wagę do zrównoważonego rozwoju oraz ochrony klimatu. „Kiedy zakończymy rozbudowę zaplecza produkcyjnego dla Taycana, Porsche będzie wytwarzać bezemisyjne pojazdy w neutralnej węglowo fabryce – to dobry plan”, podsumowuje dyrektor King.

1938

Biuro konstrukcyjne Ferdinanda Porsche przenosi się z Kronenstraße w centrum Stuttgartu do Zuffenhausen. Dopiero co oddano tam do użytku obecny zakład 1.

1953

Zostaje uruchomiona hala montażowa (zakład 2, budynek 1) zaprojektowana przez Rolfa Gutbroda. Porsche wówczas już od trzech lat produkuje w Zuffenhausen pierwsze samochody sportowe.

1963

Na początku lat 60. producent samochodów sportowych dynamicznie się rozwija: główna lokalizacja jest dalej rozbudowywana. Pojawiają się również dział odbioru pojazdów, brama oraz zakład 3.

1973

Bezpośrednio po wprowadzeniu modelu 911 Porsche w 1964 r. przejmuje zakład karoseryjny Reutter. Pięć lat później zakład 2 zostaje rozbudowany o budynek 41.

1988

Powstaje nowy zakład karoseryjny, który później stanie się zakładem 5, połączonym z zakładem 2 mostem przerzutowym. Wkrótce potem rozpoczyna się tam produkcja Porsche 911, typ 964.

2015

Sześć zakładów, Centrum Porsche, Muzeum Porsche – powierzchnia lokalizacji wynosi ok. 614 000 metrów kwadratowych. Historyczny zakład 1 to teraz jeden z wielu budynków.

Sebastian Missel
Sebastian Missel

Frieder Pfeiffer
Frieder Pfeiffer