E-design

Szczegóły wzornictwa przyszłych elektrycznych modeli: Michael Mauer, kierownik Style Porsche, opowiada o Porsche Mission E Cross Turismo, po raz pierwszy zaprezentowanym na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie.

Temat: Stylistyka świateł jako wyróżnik samochodu elektrycznego

Temat: Stylistyka świateł jako wyróżnik samochodu elektrycznego

Komentarz: Zewnętrzne elementy są ukryte

„Od samochodu sportowego z silnikiem spalinowym napędzane akumulatorami Porsche różni się typowymi dla tego produktu elementami stylistyki. Nie kwestionujemy tożsamości marki. Musimy jednak wyraźnie pokazać, że jest to Porsche z napędem elektrycznym. Dlatego na przykład przednie reflektory umieszczono we wlotach powietrza. Ich zewnętrzne elementy są ukryte, a czterosegmentową kompozycję widać nawet, gdy światła są wyłączone. Napis z tyłu jest podświetlany. Typowy dla Porsche pas świetlny przekazuje konkretne informacje – na przykład aktualny stan naładowania akumulatorów”.

„Thunderstorm Blue to kolor rozpoznawczy oznaczający sztandarowy samochód elektryczny z Zuffenhausen. Tożsamość E-Porsche dodatkowo podkreśla stylistyka świateł”. Michael Mauer
Temat: Thunderstorm Blue

Temat: Thunderstorm Blue

Komentarz: Kolor rozpoznawczy

Kolor Thunderstorm Blue, który otrzymały felgi Mission E Cross Turismo, wyraźnie odróżnia się od intensywnej zieleni samochodów hybrydowych. Dlatego też na górnej krawędzi osłony przedniego i tylnego zderzaka również przebiega niebieska linia. „Sama konstrukcja felg jest fascynująca. Są one wyjątkowo wytrzymałe, a zarazem bardzo lekkie. Pozwalają także na daleko idącą indywidualizację, na przykład z wykorzystaniem elementów z włókna węglowego”.

Temat: Sylwetka

Temat: Sylwetka

Komentarz: Crossover z Mission E, Panamery i Macana

„Mission E Cross Turismo to w zasadzie bardzo niski samochód terenowy. Stanowi on połączenie samochodu sportowego i SUV-a. Na pierwszy rzut oka widać pokrewieństwo z modelami Panamera Sport Turismo i Mission E. Widoczne są także podobieństwa do Macana. W oczy rzuca się wyższa linia dachu – akumulatory umieszczone są bowiem pod siedzeniami. Pozwoliło to na uzyskanie spektakularnego stosunku szerokości do wysokości, który daje typowe dla samochodów sportowych proporcje”.

„Przejście od silników spalinowych do elektrycznych to nie pierwsza taka zmiana w historii Porsche. Również gdy w 911 zrezygnowano z chłodzenia powietrzem na rzecz chłodzenia cieczą, znacząco zmieniono stylistykę reflektorów.” Michael Mauer
Temat: Szczeliny z reflektorami

Temat: Szczeliny z reflektorami

KomentarZ: Nawiązanie do rajdowej tradycji Porsche

„Obie szczeliny w przedniej masce nawiązują do charakterystycznych dodatkowych reflektorów znanych z historycznych samochodów
rajdowych Porsche. Niewykluczone jest, że w przyszłości będą one skrywać czujniki do jazdy autonomicznej”.

Michael Mauer
Michael Mauer

Od 2004 r. ten dziś 55-letni projektant jest szefem działu stylistyki Porsche. Od końca 2015 r. jest również dyrektorem działu stylistyki koncernu Volkswagen AG.